ROŽŇAVA. V piatok 17. marca sa v priestoroch Gemerského osvetového strediska v Rožňave uskutočnil medzinárodný festival dokumentárnych filmov pod názvom Expedičná kamera 2017.
Medzi zahraničnými filmami sa na festivale predstavil aj dokument Rožňavčana Gabriela Borzyho s názvon Sparťan.
Dielo zakončujúce štúdium
Dokumentárny film Sparťan predstavili špeciálne na festivale Expedičná kamera v spolupráci s Fakultou dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.
Životný príbeh Petra Žišku (28), ktorý sa 18 rokov vrcholovo venoval behu na lyžiach a v súčasnosti patrí medzi najúspešnejších Slovákov v rámci stredoeurópskej série pretekov Spartan race, umožnil nazrieť do zákulisia netradičného a tvrdého športu.
Borzy povedal, že dokument Spartan vznikol ako absolventský film v spolupráci s Akadémiou umení v Banskej Bystrici v roku 2016, kde aj ukončil magisterské štúdium na Katedre filmovej a televíznej réžie a scenáristiky.
„Formálna koncepcia filmu je založená na životnom príbehu najúspešnejšieho účastníka stredueurópskej série pretekov Spartan race a umožní nazrieť prostredníctvom mladého športovca Petra Žišku do zákulisia netradičného a tvrdého športu, ktorému sa venuje už aj na Slovensku veľmi veľa ľudí, pretože mnohí v ňom odhalia svoje limity a nájdu sami seba,” uviedol Borzy.
Natáčanie v teréne
Tvorca dokumentu priblížil, že samotná príprava realizácie dokumentu začala už v roku 2015.
„Zbieral som informácie o tomto športe, hľadal som aktérov, s ktorými by sa dobre spolupracovalo. Námet mi poskytol jeden aktívny spartan racer Kálmi Bodnár, ktorý mi dal kontakt na Petra Žišku. Určili sme si postup, časový harmonogram a miesta nakrúcania, napísal som scenár k filmu a prvé zábery sa spravili začiatkom decembra 2015. Nakrúcalo sa do konca apríla 2016,” spomína Borzy a doplnil, že filmovanie v tíme vytrvalostných pretekárov znamenalo pre neho prispôsobenie sa pretekárom a na dobu natáčania sa stal jedným z nich.
„Zúčastniť sa s kamerou na ich tréningoch a náročných prípravách priamo v teréne, ale aj na pretekoch nebolo vôbec jednoduché. Sparťania nepoznajú žiadne obmedzenia, nakrúcalo sa v nepriaznivých podmienkach, často v blate a snehu. Na pretekoch v januári vo Svite bolo -18 stupňov Celzia,” spomenul Borzy a dodal, že niektoré scény z dôvodu časovej, ale aj fyzickej náročnosti vypustil z plánu nakrúcania, ako napríklad prenocovanie bez stanov na štítoch Tatier začiatkom apríla.
„Spartan race je šport pre všetkých bez vekového či kvalitatívneho obmedzenia. Zúčastňujú sa na nich aj zdravotne hendikepovaní ľudia. Jedná sa o hľadanie seba samých, o pokorenie vlastných limitov. Je to víťazstvo jednotlivca, ale aj tímu, účastníci sa navzájom burcujú a motivujú jeden druhého, zároveň spravia veľmi veľa pre svoje zdravie. Odporúčam tento šport vyskúšať všetkým, ktorí idú za svojím snom a počúvajú, čo im srdce hovorí,” opísal Borzy posolstvo dokumentu.
Obdiv k vytrvalosti
Filmár podľa vlastných vyjadrení vždy obdivoval ľudí, ktorí boli výnimoční vo vytrvalostných disciplínach.
„Vždy ma zaujímali výnimoční ľudia, ich príbehy, životné osudy. V súčasnosti mám rozpracovanú jednu sociálnu tému, je to len v štádiu prieskumu, takže by bolo predčasné o tom konkrétne hovoriť. V každom filme, a teda aj v tomto dokumente, bola dôležitá úzka spolupráca režiséra a protagonistov. Za taký krátky čas sa mi podarilo vytvoriť dielo vďaka tej dobrej spolupráce, nadšenia a zápalu ľudí, ktorých som stretol počas realizácie projektu. Osobne si veľmi vážim tú spoluprácu, získal som nových priateľov na celý život, ktorí môžu byť príkladom pre nás všetkých,” zakončil Borzy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer