STRATENÁ. Obce s malým počtom obyvateľov a slabou možnosťou získania financií do rozpočtu z podielových daní a iných zdrojov zápasia o prežitie.
Aj túto skutočnosť rozoberali pozvaní starostovia malých obcí z rôznych kútov Slovenska na neformálnom stretnutí starostov malých obcí v Stratenej v piatok 24. marca.
Starostovia s plnými rukami práce, no bez pláce
Štátom často odporúčané riešenie združovania takýchto obcí mnohí starostovia odmietajú. Adriana Fečková (KDH, Nova, SDKÚ-DS) z obce Malá Lodina z okolia Košíc priblížila, že malé obce v minulosti už spoznali, aké je to byť satelitom strediskových obcí.
„Občania zažili to, že keď sme ostali príveskom strediskovej obce a neboli sme predmetom záujmu riešenia našich problémov,” spomína Fečková a dodáva, že hlavným dôvodom účasti a dôležitosti tohto stretnutia je poukázať na to, že malé obce na Slovensku existujú a majú reálne existenčné problémy.
„Tiež sa treba zamyslieť nad tým, či takéto malé obce s existenčnými problémami môžu vykonávať prenesený výkon štátnej správy. Podľa môjho názoru malo by byť zachované financovanie na počet obyvateľov ako doteraz spolu s objektívnym zhodnotením a vyčíslením dotácie na výkon samosprávnych funkcií. Čo sa týka preneseného výkonu štátnej správy, ja si zo svojej skúsenosti myslím, že takéto obce by vôbec nemali prenesený výkon štátnej správy vykonávať,” konštatovala Fečková.
Starostka Malej Lodiny doplnila, že od svojho nástupu na post starostky koncom roka 1990 funguje na čiastočný úväzok.
Posledné roky polovičný plat nepoberá, z obecnej kasy sa za starostku odvádza len sociálne a zdravotné poistenie.
„Moje peniaze z platu idú napríklad aj na človeka, ktorý zabezpečuje údržbu ciest v dedine, či kosenie verejných priestranstiev. Ten problém je tu stále a vyhrocuje sa. Napriek tomu, že sa podielové dane zvyšujú, ale zároveň sú zvýšené aj nároky na obec. Do roku 2000 nemuseli obce vykonávať prenesený výkon štátnej správy ako stavebné úrady, zabezpečovať opatrovateľskú službu a podobne,” hovorí Fečková.
Podľa slov zúčastnených starostov, obce s malým počtom obyvateľov vedia ledva zabezpečiť základný chod obce.
Peniaze z obecnej kasy tak ani zďaleka nie sú schopné zabezpečiť odborných pracovníkov na tvorbu projektov.
„Neviem ani reagovať na granty, keďže nemáme peniaze na spoluúčasť. Od ZMOSu by som chcela počuť, či vôbec vedia, že malé obce majú existenčné problémy, a ak to vie, do akej miery je jeho stanovisko akceptované vo vzťahu ku štátu. Zmyslom dnešného stretnutia nie je nastoliť zlučovanie malých obcí, ale poukázať a kričať o pomoc aby sme ostali zachovaní a samosprávni aj naďalej,” doplnila Fečková s tým, že vláde odkazuje aby si prišli skúsiť pracovať a fungovať robiť za súčasných podmienok.

Malé obce si žiadajú väčšiu pozornosť
S praktickými skúsenosťami fungovania malých obcí sa prišiel podeliť aj Jaroslav Hric Jančo (SDS), starosta z Brdárky v okrese Rožňava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer