BETLIAR. V sobotu 18. marca sa v Andrássyovskom kaštieli v Betliari uskutočnil ďalší z neopakovateľných vstupov pod názvom Pohľad zblízka – Od truhlice k šatníku, ktorý návštevníkom predstavila historička a muzeologička Múzea Betliar Silvia Lörinčíková.

Kaštieľ plný pôvodného nábytku
Podľa slov Lörinčíkovej je cieľom týchto prehliadok návštevníkov poučiť a poskytnúť im čo najviac informácií o predmetoch, ktoré sa počas bežnej prehliadky nemajú možnosť dozvedieť.
Popri množstve stolov, stoličiek a komôd môžu návštevníci kaštieľa vidieť 10 písacích stolov, 11 písacích kabinetov alebo sekretárov, 14 truhlíc a 18 šatníkových skríň.
„Nábytok bol naozaj dôležitý aj pre Andrássyovcov, pretože pre nich to bol v ich dobe moderný nábytok. Obklopovali sa aj vyslovene zberateľskými kúskami. Podľa toho, ako si Andrássyovci pretvárali kaštieľ, môžeme vidieť stopy po živote Jozefa Andrássyho a jeho manželky, ako aj ich potomkov, ktorí vyrastali a pôsobili v Betliari.
Práve im mohli patriť honosné barokové šatníky. Za Leopolda Andrássyho v období klasicizmu vidíme nábytok, ktorý dnes prezentujeme v herni a poľovníckom salóne,” priblížila Lörinčíková a dodala, že na výrobe šatníkov sa podieľal celý zástup remeselníkov od výrobcov konštrukcie cez umelcov, ktorí vyhotovovali intarziu, až po pozlacovačov a kováčov – zručných výrobcov nábytkového kovania.

Paleta rôznych slohov
Návštevníci kaštieľa môžu počas prehliadky vidieť pestrú škálu nábytkových štýlov bez toho, aby si to uvedomili. Lörinčíková priblížila, že kaštieľ je ako taká učebnica dejín umenia, histórie vývoja nábytku, keďže v priestoroch kaštieľa je zastúpený každý jeden sloh.
„Našim cieľom je poukázať aj na celý význam toho, čo nám Andrássyovci zachovali. Nám to príde celkom bežné, že tu máme predmety, na ktorých spali, jedli či vítali návštevy. V iných kaštieľoch to až také bežné nie je,” konštatuje Lörinčíková.

O vzácne kúsky v Betliari nie je núdza
Hneď po vstupe do priestorov kaštieľa si pod portrétmi môžu návštevníci všimnúť honosnú truhlicu, ktorá mohla v minulosti slúžiť aj ako svadobná alebo bežná truhlica.
„Konkrétne táto renesančná truhlica sa k nám dostala zo Spiša. Keď si ju otvoríme, vidíme tam namaľované vročenie z roku 1701. Truhlica má aj šuflíky na šperky, rôzne drobnosti, ozdoby, rovnako ako aj kovové úchytky na prenášanie,” povedala Lörinčíková s tým, že keď čítali inventár pozostalostí známej hradnej pani z Krásnej Hôrky Žofie Serédyovej, tak sa spomína 11 rôznych takýchto lád, v ktorých mala uskladnené rôzne predmety.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer