KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Od ničivej katastrofy, ktorá poznačila celý región Gemera ako aj celé Slovensko, ubehlo už päť rokov.
Rozsiahly požiar 10. marca 2012 zničil celú strešnú konštrukciu hradu a interiér stredovekej časti.
Posledný impulz k obnove
Zásah hasičov bol napriek veľkému rozsahu požiaru a obmedzeným možnostiam terénu k architektúre a zbierkam múzea šetrný.
Július Barczi, riaditeľ Múzea Betliar Slovenského národného múzea uviedol, že hasičom možno ďakovať aj za to, že sa oheň nerozšíril do interiérov a nepoškodil tak vzácne predmety z pozostalosti Andrássyovcov.
„Z príčin, ktoré viedli k tejto katastrofe, sa SNM-Múzeum Betliar poučilo. Dalo odstrániť náletové dreviny a kríky v bezprostrednej blízkosti hradu a rozhodlo sa pre historicky pôvodnú nehorľavú keramickú strešnú krytinu. Obnova hradu Krásna Hôrka je jednou z najrozsiahlejších pamiatkových a múzejných obnov na Slovensku. Požiar v roku 2012 bol však už len posledným, hoci drastickým impulzom k tomu, aby sa jeden z najvýznamnejších hradov strednej Európy začal obnovovať,” uviedol Barczi s tým, že stav, v akom bola Krásna Hôrka pred rokom 2012, nebol ani zďaleka ideálny.
Riaditeľ múzea dodal, že rozsiahla pamiatková obnova, ktorá na hrade prebehla v rokoch 1964 – 1989 podľa projektov z päťdesiatych rokov 20. storočia, vytvorila z Krásnej Hôrky iný hrad – zbavený svojej identity, svojich dejín a čiastočne aj zbierok.
„Rôznosť prístupov k prezentácii jej architektúry spôsobila, že Krásna Hôrka zrazu nepatrila žiadnemu historickému obdobiu či rodu. Súčasná obnova sa musí vysporiadať aj s týmto problémom. Komplexná revitalizácia a reštaurovanie, ktoré na Krásnej Hôrke prebiehajú, predstavujú súbor mimoriadne komplikovaných a zložitých postupov. Ide o časovo náročné práce, ktoré sú závislé na interdisciplinarite, nutnosti poznania nielen dejín hradu a jeho stavebného vývoja, ale aj jeho technického stavu. Nároky, aké sú dnes kladené na obnovy takýchto pamiatok, sú vysoké a pokiaľ chceme mať Krásnu Hôrku obnovenú v súlade s medzinárodnými štandardmi, musíme byť zhovievaví a trpezliví,” dodal Barczi.


Prinavrátenie historickej podoby
Vedenie múzea si berie za úlohu vrátiť hradu podobu a atmosféru spred veľkej obnovy v 20. storočí a priznať jeho charakter vidieckeho šľachtického sídla a jedného z prvých múzeí na Slovensku.
Podľa slov Barcziho rekonštrukcie, ktoré na Krásnej Hôrke prebehli v 20. storočí, zatienili a odstránili skutočné hodnoty hradu, tie musia teraz pracne prinavracať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer