Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie MY Gemerské noviny.
REVÚCA. V oficiálnom vyjadrení Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) k uzavretiu detskej pohotovosti kraj uviedol, že o ukončenie činnosti ich v ešte decembri uplynulého roka požiadala samotná Nemocnica s poliklinikou (NsP), n. o. v Revúcej v rámci zmeny licencie, ktorá obsahovala aj zrušenie ambulancie lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) pre deti a dorast.
Nemocnica voči vyjadreniu kraja k zatvoreniu detskej pohotovosti oponuje.
Kraj sa odvoláva na zákon
Michaela Piliarová, hovorkyňa BBSK, v tlačovom vyjadrení kraja k uzatvoreniu pohotovosti uviedla, že pokiaľ žiadateľ o zmenu povolenia na prevádzkovanie zdravotnej starostlivosti splnil všetky zákonné podmienky, tak Banskobystrický samosprávny kraj ako správny orgán nemá zákonnú možnosť jeho žiadosti nevyhovieť.
„Podľa súčasnej legislatívy totiž samosprávne kraje plnia v oblasti zdravotníctva skôr len funkciu štatistov, nie rozhodovacích orgánov,” uvádza sa vo vyjadrení BBSK s tým, že keby mohlo vedenie BBSK rozhodnúť inak, tak by zrušenie detskej pohotovosti v Revúcej nikdy nedovolilo.
„Súčasná legislatíva je však nastavená viac v prospech súkromných poskytovateľov zdra-votnej starostlivosti ako v prospech občanov, a tak rodičia z Revúcej budú musieť s chorými deťmi cestovať na vyšetrenie desiatky kilometrov až do Rimavskej Soboty. A to len preto, že súkromný prevádzkovateľ detskej pohotovosti v Revúcej nezarábal na liečbe detí toľko peňazí, koľko si predstavoval,” tvrdí Piliarová.
BBSK sa ohradzuje aj voči fungovaniu štátu, ktorý nemá zákonnú kompetenciu problém so zrušenou detskou pohotovosťou v Revúcej vyriešiť, pretože podľa súčasnej legislatívy nemôže lekárom určovať miesto ich pôsobenia.
„V mnohých regiónoch Slovenska tak dochádza k akútnemu nedostatku praktických aj špecializovaných lekárov. Mladí lekári po bezplatnom vyštudovaní na slovenských univerzitách často odchádzajú do zahraničia. Súkromní prevádzkovatelia zdravotníckych zariadení svoje ambulancie a nemocnice pri prvom náznaku finančnej nevýhodnosti radšej zatvoria a problémy ľudí žijúcich v re-gióne ich ďalej nezaujímajú,” uvádza Piliarová.
Podľa BBSK je zrušenie súkromnej detskej pohotovosti v Revúcej len ďalším dôkazom toho, že prepojenie súkromného podnikania a zdravotníctva nie je v prospech občanov, ale v prospech finančných a záujmových skupín, ktoré si na zdraví ľudí postavili svoj biznis.
Nemocnica s vyjadrením kraja nesúhlasí
Nemocnica s poliklinikou v Revúcej dlhodobo zabezpečovala, konkrétne od roku 2011, organizáciu LSPP pre deti a dorast v priestoroch nemocnice.
„Nemocnici znemožňuje organizovať túto službu v doterajšom režime aj fakt, že nemocnica nemá v pracovnom pomere žiadneho všeobecného lekára pre deti a dorast. Opakovane sme tento problém avizovali aj VÚC BB, odboru zdravotníctva a sociálnych vecí,“ uviedla Daniela Pršebicová, riaditeľka revúckej nemocnice.
Podľa vyjadrení riaditeľky sa vzhľadom k tomu, že odbor zdravotníctva umožnil slúžiť všeobecným lekárom pre deti a dorast z Revúckeho okresu v Rimavskej Sobote, sa nemocnica dostala do situácie, kedy ako organizátor nevedel pokryť služby LSPP.
„Iniciatíva nemocnice však narazila aj na nepochopenie poskytovateľov všeobecných lekárov pre deti a dorast v Revúcej, ktorých povinnosťou je zo zákona zabezpečovať službu LSPP,“ dodala Pršebicová s tým, keďže VÚC, odbor zdravotníctva a sociálnych vecí v Banskej Bystrici, nezabezpečil a nenašiel organizátora ani v roku 2015, kedy vedenie nemocnice avizovalo, že nemocnica z dlhodobého hľadiska nebude vedieť zabezpečiť služby, sa rozhodli, že túto službu budú organizovať pre občanov okresu Revúca naďalej.
„Túto činnosť prevádzala nemocnica i napriek tomu, že všetky prostriedky získané od zdravotnej poisťovne za LSSP rozdelila všeobecným lekárkam pre deti a dorast, ktoré slúžili na LSPP, okrem 100 eur, ktoré nepokrývali náklady na prevádzku, účtovníctvo, fakturáciu voči ZP a iné náklady. Nemocnica prevádzkovala LSPP do 22.00 hod. až do 31. 1. 2017, pomáhala všeobecným lekárkam pre deti a dorast, prevzala zodpovednosť za ich pacientov, kapitovaných od 22.00 do 7.00 hodiny ráno,“ priblížila Pršebicová.
Keďže všeobecné lekárky pre deti a dorast neakceptovali recipročnú pomoc nemocnici pri službách ústavnej pohotovostnej služby na oddelení, nemocnica nemohla z dlhodobého hľadiska zabezpečovať aj službu LSPP za lekárky a aj vlastnú službu na ústavnej pohotovostnej službe.
„K tvrdeniam ĽS Naše Slovensko sa musíme tvrdo ohradiť, nakoľko sa nezakladajú na pravde a jednostranne skresľujú situáciu ohľadne LSPP pre deti a dorast v Revúcej. NsP, n.o. Revúca organizovala LSPP pre deti a dorast od roku 2011, a to práve z dôvodu zachovania dostupnosti tejto služby a to tým spôsobom, že sme poskytli naše priestory a vybavenie na prevádzku tejto LSPP všeobecným lekárkam pre deti a dorast, ktoré majú túto povinnosť slúžiť LSPP zo zákona. NsP, n.o. Revúca všetky prostriedky získané od ZP za LSPP rozdelila všeobecným lekárkam pre deti a dorast, ktoré slúžili LSPP, okrem 100 eur, ktoré však nepokryli ani prevádzkové náklady nemocnice,“ uviedla Pršebicová s tým, že problémy vznikali pri zabezpečení služieb LSPP, pretože nemocnica neprevádzkuje žiadnu všeobecnú ambulanciu pre deti a dorast a v pracovnom pomere nemá takýchto lekárov, preto prevádzkovanie LSPP pre deti a dorast nevie zabezpečiť vlastnými zamestnancami ani všeobecnými lekármi pre deti a dorast v Revúcej.
„Tento problém bol riešený s BBSK aj v roku 2015, kedy samosprávny kraj dovolil slúžiť LSPP lekárom z okresu Revúca v okrese Rimavská Sobota a NsP, n.o. Revúca nevedela zabezpečiť služby LSPP ostatnými lekármi. Od 1. 3. 2017 Vyšší územní celok (VÚC) priradil všeobecných lekárov pre deti a dorast z Revúcej 6, Tisovca 1, Hnúšte 3, Tornale 2 do služieb LSPP v Rimavskej Sobote,“ doplnila riaditeľka revúckej nemocnice.
Mesto je ochotné pomôcť
Nepríjemnú situáciu pre všetkých obyvateľov Revúcej registruje aj vedenie mesta.
Primátorka Revúcej Eva Cireňová (Smer-SD) uviedla, že mesto má k dispozícii priestory, ktoré je ochotné prípadnému záujemcovi poskytnúť.
„Ak by bol záujemca, vieme mu tieto priestory ponúknuť, jedine takýmto spôsobom vieme ako mesto ľuďom pomôcť,“ uviedla Cireňová.
Na zrušenie detskej pohotovosti sa pripravujú aj zamestnanci rýchlej zdravotníckej pomoci.
„Rušenie pohotovostí môže v dotknutých regiónoch znamenať viac práce pre záchranárov a samozrejme sa tým zároveň zvýši počet výjazdov. Ľudia v stave núdze budú totiž využívať tú pomoc, ktorá im je naj-bližšie,“ uviedol Vladimír Vanko, hovorca skupiny Falck na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer