Lyžiarka Farkašová: Chcem ešte zabojovať o veľký glóbus

Chuť zlata. Henrieta Farkašová (vľavo) a Natália Šubrtová.
Chuť zlata. Henrieta Farkašová (vľavo) a Natália Šubrtová. (Autor: archív H. F.)
Peter Podolinský|17. feb 2017 o 00:00

Na majstrovstvách sveta získala štyri zlaté a jednu striebornú medailu.

Na nedávnych majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní v Tarvisiu získala zrakovo znevýhodnená lyžiarka Henrieta Farkašová spolu navádzačkou Natáliou Šubrtovou štyri zlaté a jednu striebornú medailu.

Pohľad do štatistík hovorí, že boli vaše najúspešnejšie. Zlepšili ste aj výsledok zo Sestriere v roku 2011.Aké boli majstrovstvá sveta v Tarvisiu pre vás ako celok?

„Z hľadiska výsledkov to bolo moje najúspešnejšie podujatie, päť štartov, päť medailí. Skvele sme načasovali formu, cítila som sa v psychickej pohode, počasie prialo aj trať sedela a toto všetko sa odrazilo na výsledkoch. Z organizačného hľadiska bolo veľké negatívum časomiera, s ktorou mali organizátori problémy počas celých majstrovstiev sveta a často sme nevedeli svoj čas ani časy súperiek po dojazde do cieľa.“

Zo svetových šampionátov ste už získali 12 zlatých medailí. Spomínate si ešte na tú prvú z Korey z MS 2009?

„Samozrejme, bola to zlatá medaila v mojom obľúbenom zjazde a bol to môj prvý veľký úspech.“

Keď ste sa pred pár mesiacmi po takmer dvojročnej pauze pustili do prípravy, mysleli ste na MS? Na to ako na nich uspejete?

„V začiatkoch prípravy som majstrovstvá sveta veľmi neriešila. Potrebovala som na lyžiach znova nadobudnúť pocit istoty, mať radosť z lyžovania a každou jazdou zlepšovať techniku jazdy. Najprv tam bol dobrý pocit z lyžovania, potom nadšenie trochu opadlo, lebo mi nešlo lyžovanie ako som si predstavovala a doslova som sa na svahu trápila. Na MS som začala myslieť po prvých pretekoch svetového pohára, ktoré boli hlavným ukazovateľom mojej výkonnosti po pauze v porovnaní so súperkami. Výsledky z týchto pretekov naznačovali, že pauza mi veľmi neuškodila a aj na MS môžem siahnuť na zlaté medaile (úsmev).“

Od roku 2009 ste pravidelne nosili z vrcholných podujatí medaile. Potom prišlo zranenie, operácia, prestávka. Očakávali sa od vás medaile aj teraz, alebo to bolo také voľnejšie?

„Niektorí očakávali zlaté medaily a niektorí boli skôr opatrní vo svojich očakávaniach vzhľadom na tú dlhú pauzu.“

(Autor: archív HF)

Vrátim sa ešte k MS v Tarvisiu, k obrovskému slalomu a slalomu. V obrovskom slalome ste s prehľadom vyhrali v oboch kolách. Aké to boli jazdy pre vás?

Domov»Sportnet na východe»Lyžiarka Farkašová: Chcem ešte zabojovať o veľký glóbus