ROŽŇAVA. V priestoroch veľkej sály Radnice v Rožňave sa v popoludňajších hodinách dňa 8.2.2017 konal bubenícky seminár, ktorý zorganizovala Základná umelecká škola (ZUŠ) v Rožňave v spolupráci s lektorom bicích nástrojov pánom Júliusom Petrusom, ktorý bol oslovený učiteľom ZUŠ Dušanom Zatrochom.
Novinka na Slovensku
Semináre takéhoto typu sú novinkou v hudobnej oblasti v rámci Slovenska. Väčšina seminárov je realizovaná iba pre žiakov venujúcim sa určitému odbornému nástroju v rámci školy.
„Tento seminár mal osloviť nielen žiakov našej školy, ale aj ostatnú verejnosť. Poslucháči mali možnosť vidieť a počuť, čo obnáša hranie a obsluhovanie bicích nástrojov. Zúčastniť sa ho mali možnosť nielen žiaci, ale aj široká verejnosť,” uviedla Monika Kerekešová, riaditeľka ZUŠ.
Talentovaný skúsený lektor Július Petrus je známy z pôsobenia v rôznych popredných kapelách na Slovensku, ako napríklad v skupinách Indigo, Elán či Gravis, spolupracoval aj so speváčkou Bea-tou Dubasovou.
Absolvoval šesťmesačné štúdium na Musicians Institute v Los Angeles. Je reklamným hráčom svetových firiem pre bicie nástroje – Sabian, Natal, Evans, Vic Firth.
Svojou usilovnosťou a talentom sa vypracoval na profesionálneho bubeníka, ktorý aj takýmto spôsobom, formou seminárov, odovzdáva svoje dlhoročné skúsenosti mladšej generácii.
Zážitky zo zahraničia
„Július Petrus bol počas seminára príjemným spoločníkom. Okrem hovoreného slova, v ktorom priblížil svoje skúsenosti a zážitky z rôznych krajín sveta, prezentoval rôzne ukážky a spôsoby hry na bicích nástrojoch.V úvode nám predviedol skladbu od skupiny TOTO (Child's Anthem), ktorá navodila a naštartovala správnu atmosféru na celý priebeh tohto bubeníckeho seminára,” priblížila Kerekešová a dodala, že cieľ a účel seminára sa zameral na priblíženie a zoznámenie sa s historickým pozadím tohto nástroja, jeho vývojom až do dnešnej podoby, ktorú poznáme ako bicia súprava.
„Zároveň boli spomenuté výrazné bubenícke osobnosti, ktoré formovali vývoj rytmiky a tiež podobu modernej zostavy nástroja. Prezentoval uvedené základne rytmy, od ktorých sa rozvíjala technika hrania, ako rytmický vzor „swingu“, základný štvorštvrťový rytmus, ktorý je známy v rockovom, beatovom alebo pop štýle. Taktiež rytmy Brazílie a dve skladby typu „Tu a Teraz“, spolu s učiteľom bicích nástrojov v základnej umeleckej škole D. Zatrochom, ktoré boli v skutočnosti iba improvizácie s rytmikou, bez prípravy,” dodala Kerekešová s tým, že ZUŠ bude i naďalej podporovať a organizovať semináre podobného typu v rôznych umeleckých zameraniach.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer