Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie MY Gemerské noviny.
ROŽŇAVA. Banícke múzeum v Rožňave v utorok 7. 2. popoludní sprístupnilo výstavu, ktorá zachytáva históriu mesta na fotografiách.
„Výstava vznikla na základe iniciatívy nadšencov historickej Rožňavy za aktívnej pomoci Gábora Bogdána, člena Klubu priateľov starej Rožňavy, s využitím niekoľkoročnej zberateľskej a vyhľadávacej činnosti nadšencov klubu. Z obrovského množstva akvizícií bolo najťažšie vybrať na výstavu fotografie, ktoré návštevníka prevedú takmer dvoma storočiami dejín mesta. Napokon vznikla kolekcia 250 fotografií a pohľadníc, ktorých kópie vo formáte A3 sú predstavené návštevníckej verejnosti vo výstavných sieňach na poschodí galérie,“ uviedla Petronela Bodnárová z Baníckeho múzea v Rožňave.
Autori výstavy podľa jej slov zámerne volili termín jej otvorenia tak, aby si pripomenuli výročie prvej písomnej zmienky o Rožňave z 3. februára 1291.
Tri časti
Expozícia je rozdelená do troch na seba nadväzujúcich častí.
„Prvou je Rožňava v období rakúsko-uhorskej monarchie, čo zahŕňa obdobie od vzniku fotografie ako takej na sklonku 19. storočia až po prvú svetovú vojnu. Prvá známa pohľadnica bola z Rožňavy odoslaná 17. decembra 1898 a bola vydaná v nakladateľstve Jenő Falviho v Rožňave. Ďalšou časťou je Rožňava medzi dvoma svetovými vojnami. Táto časť expozície je najrozsiahlejšia preto, že v tomto období vzniklo veľmi veľa amatérskych fotografií, ale aj rožňavské fotoateliéry a vydavateľstvá produkovali nespočetné množstvo pohľadníc mesta a jeho najbližšieho okolia. Poslednou časťou je Rožňava po druhej svetovej vojne, ktorá dokumentuje obdobie spočiatku pomalej, ale potom najväčšej prestavby v intraviláne mesta a výstavby troch, na to obdobie moderných, sídlisk,“ priblížila Bodnárová.

Prednášky a sprievodné podujatia
Výstava fotografií je doplnená originálnymi fotografiami, pohľadnicami, albumami fotografií, knihami, dobovou tlačou a inými exponátmi zo zbierok baníckeho múzea.
„Každá z troch častí výstavy je uvedená krátkym textom z dejín Rožňavy v danom období a pod každou fotografiou je krátky popis jej obsahu v slovenskom a maďarskom jazyku. Staré fotografie spracoval pre podmienky výstavy fotograf Štefan Fabián. Počas trvania výstavy odznie i niekoľko prednášok a sprievodných podujatí,“ dodala Bodnárová.
Organizátorom výstavy pod názvom Historická Rožňava na fotografiách je Banícke múzeum v Rožňave v spolupráci s Klubom priateľov starej Rožňavy a občianskym združením Pre partnerské mestá Rožňavy.

Spoznávanie mesta pre mladú generáciu
Svojou časťou k uskutočneniu výstavy prispel aj František Kardoš, ktorý pôsobil ako primátor Rožňavy v rokoch 1998 až 2006. Kardoš uviedol, že ho teší záujem množstva ľudí o staré fotografie mesta.
„Vznikla myšlienka v spolupráci s riaditeľom Baníckeho múzea urobiť výstavu z týchto fotografií. Vytvorila sa tak skupina ľudí, ktorá začala na tom pracovať a dnes stojíme pred vernisážou výstavy, ktorej príprava vznikala tri mesiace. V skutočnosti tá organizačná skupina nemala ľahkú situáciu, keď sme začali hovoriť o fotografiách, išlo o viac ako tisíc obrázkov. Pos-tupne sme potrebovali povyraďovať a dostať ich do takého počtu, ktoré je fakticky možné vystaviť,” uviedol pred otvorením výstavy Kardoš a dodal, že cieľom výstavy je v prvom rade zaujať mladých ľudí žijúcich v Rožňave, ktorí možno ani netušia, ako ich mesto vyzeralo pred 30 alebo 50 rokmi.
„Zámerom výstavy je, aby deti aj školáci spoznali túto výstavu, a aby vedeli, kde žijú. Považujeme to za taký prvý krok na inšpiráciu ďalších Rožňavčanov k tomu, aby sme spoločne ďalej skúmali históriu mesta,” dodal Kardoš.
Návštevníci si ju môžu v Galérii Baníckeho múzea pozrieť v utorok až piatok od 8.00 do 12.00 hod. a od 13.00 do 16.00 hod.
Výstava potrvá do 12. apríla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer