ROŽŇAVA. Niekoľko desiatok tisíc predmetov, z ktorých má každý svoj príbeh. Taký je bohatý zbierkový fond Baníckeho múzea v Rožňave.
Zaujímavý je krátky príbeh barokovej krstiteľnice z 18. storočia. Vďaka šľachetnosti evanjelickej cirkvi v obci Gemer sa táto krstiteľnica dostala v roku 1913 do vlastníctva rožňavského Mestského múzea.
Tento veľmi zaujímavý a z kultúrno-historického hľadiska hodnotný dar, ktorý je ozdobou vtedajšieho cteného stolárskeho remesla v obci Gemer, priniesli do Rožňavy predstavitelia cirkvi začiatkom júla 1913.
Pôvodne bola opatrená postavami sv. Jána Krstiteľa a Krista.
Z regionálnej historickej tlače Rozsnyói Híradó (Rožňavský spravodaj) z 13. júla 1913 sa dozvedáme, že v cirkevných análoch sa o tejto starej krstiteľnici píše, že „bola vyrobená v roku 1738 z dreva a zvnútra vybavená pocínovanou medenou misou z červenej medi. Na vrchnej časti stojí sv. Ján Krstiteľ, ktorý krstí kľačiaceho Krista“.
Mestské múzeum sa v roku 1940 zlúčilo s bansko-hutníckym múzeom. V povojnovom období začalo zjednotené múzeum vyvíjať činnosť v roku 1956. V tomto roku bola krstiteľnica zapísaná do zbierkového fondu Baníckeho múzea v Rožňave. Evidovaná je vo fonde národopis pod evidenčným číslom N-265.
Dnes patrí baroková krstiteľnica z obce Gemer medzi najvzácnejšie predmety rožňavského múzea. Od roku 1999 je neodmysliteľnou súčasťou Historickej expozície – prezentačného múzejného depozitára, kde je vystavená na obdiv nie len jej krása, ale aj šikovnosť a zručnosť vtedajších stolárskych majstrov.
Smutný príbeh obrazu
Človek s ušľachtilou dušou, mecén kultúry a umenia gróf Dionýz Andrássy, daroval v roku 1912 Mestskému múzeu v Rožňave vzácnu veľkorozmernú olejomaľbu.
Obraz s pohľadom na Rožňavu namaľoval v dejinách výtvarného umenia vynikajúco hodnotený maliar Károly (Karol) Markó.
Pochádzal z Levoče a v 1. polovici 19. storočia žil niekoľko rokov v Rožňave, kde namaľoval svoje prvé obrazy.
O tomto váženom a cennom dare sa dozvedáme aj z listu verného radcu šľachetného grófa, kráľovského radcu a správcu panstva Istvána (Štefana) Sulyovszkého zo dňa 22. 10. 1912, adresovaného predsedovi múzejnej komisie Ladislavovi Rézovi.
Z jeho obsahu sa dozvedáme, že „pred niekoľkými rokmi na odporúčanie dvorného radcu a riaditeľa Múzea krásnych umení Dr. Térey Gábora zakúpil za stanovenú cenu pán gróf peknú olejomaľbu zachytávajúcu pohľad na Rožňavu z rokov 1820 – 1830, veľkosti 150 x 150 cm, od svetoznámeho maliara Markó Károlya.“ Ako v liste ďalej uvádza Sulyovszky:
„Obraz je zaujímavý a hodnotný nielen preto, že sa viaže k mestu Rožňava, ale hlavne z toho dôvodu, že patrí medzi tie diela, ktoré pochádzajú od prvého presláveného maďarského maliara a čo viac, že umelec nadobudol vynikajúci vzťah k mestu Rožňava. Tieto okolnosti podľa mňa klasifikujú tento obraz na muzeálny predmet.“
Svojím rozhodnutím šľachetný pán gróf vyjadril podporu neúnavnej práci v prospech dosiahnutia šľachetných cieľov vytýčených pracovnou komisiou a ako sa uvádza v závere listu „žije v presvedčení, že tento Markov obraz nemôže mať vhodnejšie miesto ako v meste, kde sa kultúrne vnímanie vyvinulo počas niekoľkých storočí dôslednej práce.“
Bohužiaľ, rožňavské múzeum sa dnes týmto vzácnym veľkorozmerným dielom nemôže popýšiť. V priebehu vojnových rokov sa tento významný obraz stratil.

Autor: Sylvia Holečková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer