ROŽŇAVA. Pre mnoho ľudí bez domova nie sú ani hlboké mrazy dostatočným dôvodom na to, aby našli útočisko v teple núdzového ubytovania či útulkov pre ľudí bez domova.
Na rozdiel od predchádzajúcich rokov mesto Rožňava túto zimnú sezónu neotvorilo prevádzku núdzového ubytovania pre bezdomovcov, ktorá doteraz fungovala na Krátkej ulici v severnej časti mesta.
Katarína Valková, vedúca odboru sociálnych vecí a bytovej politiky Mestského úradu v Rožňave, priblížila, že na území už je zabezpečené prenocovanie pre bezdomovcov prostredníctvom Diecéznej charity v Rožňave na Ul. Kósu Schoppera, s ktorou má mesto uzatvorenú zmluvu o spolupráci pri riešení prenocovania bezdomovcov.
„Mesto finančne prispelo na prevádzku nízkoprahového denného centra pre Diecéznu charitu sumou 5000 eur na rok 2016. Mesto spolupracuje s Diecéznou charitou prostredníctvom terénnych sociálnych pracovníkov ako aj prostredníctvom mestskej polície. Mestská polícia zvýšila hliadkovú činnosť v okolí objektu, v ktorom sa nachádza prevádzka, vykonáva aj pravidelné kontroly a monitoruje bezdomovcov na území mesta,” uviedla Valková.
Katolícka charita prichyľuje ľudí už roky
Diecézna charita pôsobí v Rožňave od roku 1997. Spočiatku sa viac venovala opatrovateľskej starostlivosti v domácnostiach.
Od roku 2001 začali poskytovať služby nízkoprahového centra, kde sa ľudia bez domova môžu počas prevádzkových hodín zdržiavať v teple a môžu používať sociálne zariadenia, služby šatníka, v ktorom si môžu vymeniť oblečenie, môžu si oprať svoje oblečenie, na obed si môžu zakúpiť hustú teplú polievku, prípadne si môžu pripraviť jedlo z vlastných surovín.
Od roku 2012 vytvorili útulok, kde sú dlhodobo umiestnení šiesti muži na základe zmluvy a službu si platia. Útulok im poskytuje celoročné ubytovanie počas celého dňa, kde majú vlastné sociálne zariadenie, práčku a kuchyňu na prípravu jedla z vlastných zásob.
Riaditeľka Diecéznej charity v Rožňave Andrea Janická Rudnayová priblížila, že v súčasnosti prevádzkujú nocľaháreň pre ľudí bez domova s kapacitou pre 20 ľudí, kde ich klienti prichádzajú večer, urobia si hygienu a môžu si pripraviť jedlo a prenocovať.
Ráno odchádzajú mimo objekt a po otvorení nízkoprahového centra môžu využívať jeho služby.
Mnohí počas zimy nocujú v mrazoch
Podľa slov Janickej veľké množstvo ľudí bez domova v Rožňave ani v zimnom mrazivom počasí nevyužije možnosť prenocovať v teple.
„Určite ju nevyužívajú všetci, veď podľa dostupných informácií žije v Rožňave približne 120 bezdomovcov, no ich počet sa neustále mení, keďže mnohí migrujú. My máme kapacitu útulku 20 osôb, v nízkoprahovom centre môže prenocovať ďalších šesť, čo kapacitne pokryje približne štvrtinu ľudí bez domova v meste,” opisuje Janická a dodáva, že vianočného posedenia sa zúčastnilo 47 ľudí, čiže približne polovica ľudí bez domova v meste.
„Počas mrazov máme plný stav, ale aj keby prišli všetci, vieme sa zariadiť. Máme dohodu s hygienou, že krízovo vieme postaviť aj núdzové postele a podobne. Je ale skupina, ktorá aj napriek týmto veľkým mrazom nepríde. Keďže s týmito osobami pravidelne pracujeme približne sedem rokov, poznáme ich a vieme o 15 ľuďoch, ktorí nie sú ochotní prijať podmienky pre pobyt v centre. Nesmú prísť pod vplyvom alkoholu, nesmú robiť problémy, výtržnosti, porušiť domáci poriadok, čas, dokedy musia prísť a kedy majú ísť spať,” približuje Helena Katonová.
V Diecéznej charite pôsobí ako špecializovaný sociálny poradca a pokúša sa ľudom v núdzi pomáhať pri komunikácii s úradmi.
Ľudia prichýlení charitou musia pred spánkom vykonať osobnú hygienu a počas pobytu dodržiavať domový pokoj.
„Mnohokrát tu máme páry. Nocľahárne sú oddelené na mužov a ženy, čo oni nechcú častokrát akceptovať. Potom robia výtržnosti, navzájom na seba žiarila, nechcú sa prispôsobiť a radšej budú na ulici,” opisuje Janická.

Niektorým už pomôcť nevedia
Kantonová hovorí, že za tie roky už majú odhadnuté niektoré miesta, kde sa ľudia bez domova počas týchto mrazov uťahujú. Má isť o miesta pod mostami v okolí Rožňavy alebo miesta pri kúreniach.
Katonová spomína aj nedávny smutný prípad, kedy muž z partnerskej dvojice zamrzol, keďže sa radšej rozhodol ostať v noci pod mostom.
„Jeho partnerka je už teraz u nás. Bohužiaľ, jej partner zomrel začiatkom januára. Neprišli k nám preto, lebo partner odmietal prijať podmienku, že pri posteli nemôže mať víno a nemôže sa napiť vtedy, keď chce. Popritom mal vážne zdravotné problémy. Chceli sme ho riešiť a pomôcť mu už od októbra, viackrát sme sa s ním stretli a komunikovali, aby nastúpil k nám, ale, žiaľ, takto tragicky sa to skončilo,“ dodáva Katonová s tým, že ďalším problémom pre bezdomovcom sú špekulanti, ktorí sa pokúšajú na takýchto ľuďoch zarábať.
„Niektorí si na tie najväčšie zimy nájdu takzvaných priateľov, ktorí za nenormálne peniaze v rámci úžery poskytnú prístrešok. Môžu si tam však robiť, čo chcú.”
Nesprávne rozhodnutia s tragickým koncom
Tragické prípady sa odohrali aj vtedy, keď sa ľudia bez domova jednoducho hanbili ozvať a poprosiť o pomoc.
„Stali sa nám aj také prípady, kedy človeku ostalo už len to auto, kde v noci ostali a potom ich našli pomrznutých v aute,” spomína Katonová.
Problémom ostáva aj skupinkovanie medzi bezdomovcami a vzájomné neznášanie sa členov iných skupín.
„Zažili sme prípad, že sme mali v nocľahárni istú osobu. Vtedy nám tam chodili štyria ľudia. Akonáhle tá osoba naše priestory opustila, lebo urobila prehrešky a museli sme ju vylúčiť, odrazu sme tu mali 15 ľudí. Niekedy je skutočne ťažké prísť na to, čo je tou najväčšou príčinou, prečo neprídu,” skonštatovala Katonová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer