ROŽŇAVA.Nový muzikál rožňavského mestského divadla Actores zožal úspech hlavne u mladšej generácie. Chytľavými piesňami, ako aj jasným posolstvom oslovuje diváka každej generácie. Tvorcovia prezradili, že úplne prvý rožňavský muzikál uvidia diváci aj v iných mestách a možno aj za hranicami Slovenska.
Istý džin chce porozprávať starý príbeh, starú legendu, skutočný príbeh. V procese rozprávania, kedy si vyberá ľudí – hercov, sa z ničoho nič objaví skutočný džin, ktorého nečakal. Skamarátili sa a tajne sa dohodli, že rozohrajú príbeh tak, ako sa skutočne stal: Princezná sa má vydať do troch dní za princa. Stretne však chudobného Aladina, ktorý sa dostane k Lampe vďaka čarodejovi Jaffarovi, ktorý sa túži stať najmocnejším na svete.
Takto sa začína dej prvého rožňavského muzikálu pod názvom Aladin a čarovná lampa. Za zrodom muzikálu stojí Tatiana Masníková (autorka scenára a textu piesní), Petra Bangóová (scénická hudba a postprodukcia) a Robert Šimko (hudba, spev), ktorý spolu s muzikálom zažil prvý oficiálny debut na divadelných doskách.
Viete prezradiť, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu k muzikálu Aladin a čarovná lampa? Navštívili ste niekedy orientálnu krajinu?
Tatiana Masníková: V minulosti som navštívila napríklad taký Egypt. Veľmi ma fascinovala ich kultúra a celkovo Orient v celej svojej atmosfére. Obchodíky, kde boli rôzne fľaštičky a vône, trhy šatiek, šperkov, kobercov, látok, korenia, ja som ostala unesená. Mňa Orient hlavne zaujíma aj z toho hľadiska, a to sa tam aj objavuje aj v texte, že už v oriente žili výnimoční ľudia vysoko vzdelaní v matematike, medicíne i astrológii. Bohužiaľ, ich kultúra sa potlačila a mnohé ich knihy ostali dodnes nepreložené nepreskúmané. Ja si myslím, že v časoch ešte pred našim letopočtom predstavovali vyspelejšiu kultúru ako takí Rimania. Čerpala som hlavne z toho, keď si zoberieme hlavnú postavu džina – teda niekoho, kto nám splní želanie, a ten džin mal iba jedno želanie. Myslím si, že celé ľudstvo by malo mať to želanie, a tým je sloboda. My sme predsa obmedzovaní všetkým možným, či už zákonmi, úradníkmi, alebo elitnými bohatými skupinami. Džin mal iba jedno želanie, tú slobodu. Ja som strašne chcela dať do popredia tú slobodu v tom zmysle, že príbeh sa odohráva v Bagdade, a my dnes vieme, že ako Bagdad dopadol, a že Bagdad už nie je tým pôvodným Bagdadom. Tam sa začala vyvíjať vyspelá kultúra Orientu, tam sa začala tvoriť vyspelá civilizácia.
Ako prebiehali prípravy na muzikál?
Petra Bangóová: Z tej hudobnej stánky je veľmi dôležité si poriadne prečítať scenár a prejsť si ho s režisérkou, ako aj každú jednu scénu a skladbu, aby sme mali obraz o tom, aké sú motivácie postáv, ako tú hudbu budeme modelovať a formovať. Veľmi dôležité je najprv pochopiť a byť znalý scenára.
Robo Šimko: Spoločne sme si k tomu prvý krát s Petrou sadli v júli 2016, a to už bola dosť podstatná časť scenára hotová a pomaličky sme začali tvoriť. Hudbu sme spolu s Petrou riešili každý deň, od kedy sme sa stretli. Hudba sa nedá tvoriť tak, že človek príde ako do bežnej roboty, kedy tam človek musí byť, tak sa nedá tvoriť. My sme si zadali, že každý deň na tom budeme pracovať, ale nechceli sme to siliť, pretože keď to človek začne siliť, príde kríza a už nevytvorí nič, a ak áno, tak fakt zlú vec.

Mohli by ste popísať vaše prvé pocity, keď vám predstavili už skomponované texty muzikálu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer