OKRESY REVÚCA/ROŽŇAVA. Na Slovensku zaznamenali v uplynulom týždni niekoľko prípadov vtáčej chrípky. Predbežné opatrenia prijala Veterinárna a potravinová správa v Revúcej a Rožňave.
Opatrenia prijali aj v Rožňave
Prípady výskytu vtáčej chrípky zaznamenávajú kompetentné úrady na Slovensku od prvého januárového týždňa v novom roku.
Medzi prvými sa objavila choroba u kačíc v košickej zoo, veterinári neskôr objavili ďalšie ohniská nákazy v neďaleko Komárna.
V uplynulom týždni sa potvrdil vírus vtáčej chrípky aj pri uhynutých labutiach neďaleko od Číčovského rybníka pri Košiciach, pri Prešove ako aj v okolí Komárna.
Ladislav Kerpán, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Rožňave, uviedol, že v súvislosti s výskytom prípadov vtáčej chrípky na Slovensku prijali preventívne opatrenia.
V okrese Rožňava nákaza chovnej hydiny vo veľkom množstve nehrozí, keďže v jedinom veľkochove sa momentálne hydina nenachádza.

Porady zvolávali ešte koncom roka
Iná situácia je v susednom okrese Revúca s prevádzkami, kde sa momentálne hydina nachádza. Rudolf Smriga, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Rimavskej Sobote (RVPS), pod ktorú spadá aj okres Revúca, uviedol, že vo všetkých schválených komerčných chovoch hydiny sa pravidelne vykonávajú zdravotné kontroly so zameraním na aviárnu influenzu – vtáčiu chrípku.
„Kontroluje sa zdravotný stav hydiny, produkčné záznamy vedené chovateľom ako úhyn, znáška, príjem krmiva či príjem vody, ako aj uplatňovanie opatrení biologickej bezpečnosti chovu v súlade so stále platnými mimoriadnymi núdzovými opatreniami. Bola zvýšená intenzita kontrol pri dovozoch hydiny a iného vtáctva z tretích krajín. Neustále zabezpečujem zvýšenú epizootologickú ostražitosť,” informoval Smriga.
Dodal, že Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) má vypracovaný Národný pohotovostný plán pre prípad podozrenia a výskytu aviárnej influenzy na území Slovenska a v nadväznosti RVPS vypracovala Regionálny pohotovostný plán (RPP) pre prípad podozrenia a výskytu Aviárnej influenzy na území okresov Rimavská Sobota a Revúca.
„Tento RPP obsahuje v dvanástich kapitolách presné postupy hlásení, výkon kontroly, spôsoby odberu vzoriek, zákonné právomoci a ďalšie činnosti pre prípad podozrenia alebo výskytu. Mimo toho RVPS mala už 6. decembra 2016 schôdzu so všetkými členmi Regionálnej komory súkromných veterinárnych lekárov z okresov Rimavská Sobota a Revúca, kde prítomní boli upozornení na nepriaznivú nákazovú situáciu v súvislosti s ochorením aviárnej influenzy s dôrazom na tých kolegov, ktorí pracujú vo veľkochovoch hydiny,” uviedol Smriga.
Dodal, že s tým istým zámerom koncom minulého roka a začiatkom tohto roka boli zvolané porady s poľovnými hospodármi, resp. zástupcami poľovníckych združení, poľovníckych spolkov a ďalších poľovníckych organizácií, zástupcami Slovenského poľovníckeho zväzu a RgO Rimavská Sobota a Revúca a Obvodného lesného úradu Rimavská Sobota.
„Bolo nevyhnutné osloviť poľovníkov, nakoľko ako to už bolo spomenuté, prirodzeným hostiteľom vírusu sú divoko žijúce vtáky. Bolo im vysvetlené, ako majú postupovať v prípade nájdenia uhynutých vtákov, na koho sa majú obrátiť a podobne,” doplnil Smriga.

Situáciu sa snažia nepodceniť
Riaditeľ Smriga doplnil, že v okrese Revúca sa nenachádzajú veľké prevádzkarne, ktoré by chovali hydinu otvoreným spôsobom chovu a ktoré by boli mimoriadne rizikové.
„Situáciu však nepodceňujeme, najmä veľkochovy sú pod veterinárnym dozorom. Riziko prenosu nákazy do okresu nevieme stopercentne vylúčiť najmä u divo žijúceho migrujúceho vtáctva. Preto oslovujeme chovateľov, poľovníkov, ako majú postupovať napr. v prípade nájdených uhynutých vtákov tak, aby sami nákazu nerozniesli, zabezpečili oznámenie na RVPS za účelom ďalšieho postupu,” zakončil Smriga.
Fakty
Vtáčia chrípka alebo aviárna influenza je infekčná vírusová choroba domácich, voľne žijúcich a exotických vtákov. Prirodzeným hostiteľom vírusu sú divoko žijúce vtáky. Tento vírus cirkuluje medzi vtákmi na celom svete, môže spôsobiť úhyn.
Vyskytuje sa hlavne u moriek, kačiek, husí, kury domácej, perličiek, prepelíc, holubov, bažantov, jarabíc, labutí, kormoránov, čajok, hrdličiek, škorcov, drozdov, lastovičiek, vrabcov, u nadradu Bežce ( emu, pštrosy).
Vyššie riziko nakazenia vtáčou chrípkou majú tie chovy hydiny, ktoré sa nachádzajú pod migračnými cestami voľne žijúceho vtáctva, alebo v tesnej blízkosti miest slúžiacich k ich rozmnožovaniu alebo odpočinku.
Slovensko má rizikové zóny najmä v blízkosti vodných plôch a brehov veľkých riek s ohľadom na migračné smery sťahovania vtáctva, oblasti hniezdenia voľne žijúceho vtáctva a na základe koncentrácie fariem hydiny, hlavne vodnej s otvoreným spôsobom chovu.
Klinické príznakmi chrípky vtákov: strata plachosti, znížená aktivita a príjem krmiva. Postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie,klesá znáška. Objavujú sa aj respiračné príznaky, ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok, výtok z nosových otvorov. Ďalej sa vyskytujú aj poruchy tráviaceho (hnačky), nervového systému (kŕče, poruchy pohybu, strata plachosti) a úhyny. Tieto príznaky sa vyskytujú ojedinele alebo v kombinácii.
(pas)
Rady
Pokiaľ je to možné, treba zamedziť prístup a kontakt divo žijúcich vtákov s domácou hydinou. Pomôže napríklad natiahnutá sieť, aby sa nedostali k napájačkám alebo ku kŕmidlám, resp. na dvor.
Obmedziť prístup cudzím osobám a návštevníkom do chovu.
Pravidelne sledovať hydinu, či nedošlo k zmenám zdravotného stavu a jej správania sa.
V prípade, ak chovateľ spozoruje vyššie spomínané klinické príznaky, okamžite sa musí obrátiť na príslušného súkromného veterinárneho lekára, ktorý skontroluje chov, resp. na RVPS.
Hygiena a prezúvanie sa (obuv vyčlenená len do vlastného chovu) a pod.
(pas)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer