ROŽŇAVA. V hodnotení transparentnosti stovky najväčších miest a 8 žúp na Slovensku sa mesto Rožňava po tretíkrát umiestnila na 3. mieste.
Tohtoročným prekvapením je samospráva Vranova nad Topľou, ktorá obsadila prvenstvo a od posledného hodnotenia v roku 2014 si polepšila o sedem priečok.
Mesto vyniká z priemeru
Hodnotenie samospráv ukázalo, že v otvorenosti sa Rožňava sa zásadne vymyká štandardom pre mestá porovnateľnej veľkosti. Kým mestá pod 20 000 obyvateľov dosiahli v priemere 48 percent bodov, Rožňava získala 75,4 percenta.
„Tento rebríček je podľa nás dôležitý, lebo veľmi veľa ľudí, peňazí i nápadov pochádza z regiónov a miest, ktoré sa uplatňujú aj v národnej politike. Rebríček nehovorí, čo všetko je zlé, ale porovnáva vývoj, a tým sa snaží mestá motivovať,“ priblížil Gabriel Šípoš z TIS.
Mimovládna organizácia hodnotila v rebríčku najmä to, ako samosprávy pristupujú k zverejňovaniu informácií a či majú zavedené pravidlá na procesy.
„Prístup k informáciám umožňuje verejnú kontrolu vedenia miest, pravidlá zas obmedzujú priestor na svojvôľu,“ vysvetlil Michal Piško z TIS s tým, že otvorenosť merali pomocou 96 indikátorov v 11 oblastiach, ako zmluvy a rozpočet, prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovaní, personálna politika či verejné obstarávanie.
Rožňave vyčítajú prácu s dotáciami
Hodnotiaca komisia TIS vyzdvihla množstvo pozitívnych aspektov samosprávy a v mnohých oblastiach, podľa čoho samosprávy hodnotila a bodovala, mala Rožňava vysoké hodnotenia.
Najmenej bodov však Rožňava dosiahla v oblasti dotácií a grantov, ako aj v oblasti bytov a sociálnych zariadení.
Správa o opätovnom umiestnení v prvej trojici najotvorenejších miest potešila aj primátora Rožňavy.
„Vzhľadom k tomu, že mesto Rožňava pracuje na princípe Otvorenej samosprávy už niekoľko rokov, sme sa veľmi potešili, že už po 3-krát sme obhájili svoje postavenie – 3. priečku v hodnotení 100 najväčších miest Slovenska. Aj keď mesto má do 20 000 obyvateľov, princíp otvorenosti mu nie je cudzí a v niektorých oblastiach sa stáva samozrejmosťou. Vážime si, že práca, ktorú vykonávame je tak vysoko hodnotená práve neziskovou organizáciou Transparency International Slovensko. Práve skutočnosť, že sme spomedzi miest s počtom obyvateľov do 20000 dosiahli nadpriemené hodnotenie je pre nás motivujúcim faktorom do ďalšej našej práce. Sú len 3 oblasti z 11 – tich hodnotených, kde sme dosiahli pod 50 percent, máme teda ešte nejaké rezervy pre nasledujúce obdobie, aby sme sa posunuli do vyššieho levelu, ktoré určite využijeme. Hodnotenie 75,4 percenta v porovnaní s priemerom 48 percent je, myslím si veľmi slušný výsledok. V porovnaní s rokom 2014 sme poskočili o 4 percentá, čo tiež svedčí o tom, že sme „nezaspali „ na vavrínoch,“ reagoval primátor Burdiga na výsledky hodnotenia.

Zverejňovanie zmlúv mesta patrí k najlepším
TIS stanovila 11 oblastí pre hodnotenie samospráv. Rožňave sa najviac darilo v oblastiach zverejňovania zmlúv a rozpočtu (97 percent), verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb (94 percent), či prístup k informáciám (89 percent).
„Snažíme sa odpovedať občanom na všetky ich dotazy, otázky, podnety nielen podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Ďalšou silnou stránkou mesta je personálna politika (84 percent), účasť verejnosti na rozhodovaní (73 percent), predaj a prenájom majetku (68 percent), územné plánovanie a Stavebný úrad (67 percent), obecné podniky a investície (50 percent). Všetky tieto oblasti sú dobre naštartované a v budúcnosti sa budeme snažiť tieto percentá posunúť smerom nahor,“ uviedol Burdiga s tým, že otvorená samospráva dáva príležitosti a možnosti pre občanov podieľať sa na chode mesta.
„Je len na občanoch samotných, či túto šancu využijú a pridajú sa k nám. Každý podnet, myšlienka či návrh posunú našu prácu dopredu. Aj relevantná kritika a nesúhlas s našimi rozhodnutiami nám ešte viac otvárajú priestor na komunikáciu, odbornú debatu a diskusiu. Sme v tomto otvorení,“ doplnil Burdiga.
Mesto plánuje zmeny pri poskytovaní dotácií
Bez hodnotiacich bodov sa obišla Rožňava aj kvôli tomu, že verejnosť sa nemôže zúčastniť zasadnutia komisií alebo stretnutí, kedy sa diskutuje, alebo rozhoduje o pridelení dotácie a to bez predchádzajúceho schvaľovania členmi komisie.
Mestu taktiež chýba zverejňovanie aj tých žiadateľov, ktorým dotácia alebo grant nebola pridelená, či nezverejnené hodnotiace tabuľky k jednotlivým projektom, ktorým sa rozhodla samospráva prideliť dotáciu, resp. grant. Rožňava v hodnotení taktiež zaostáva v oblasti Bytoch a sociálnych zariadení.
„Samozrejme, že okrem oblastí, v ktorých sa nám darí , máme ešte rezervy. Týkajú sa najmä dotácií a grantov, bytovej politiky a sociálnych zariadení či etiky a konfliktu záujmov. Myslím si, že nie je možné naraz dosiahnuť úspechy vo všetkom, čo nám prináša každodenný život. Na všetko sa však nájde správny okamih, vôľa, čas. Hodnotenie je možno ten správny ukazovateľ, ktorý nám ukáže, kde je potrebné pridať. Výsledky TIS poznáme, takže v nasledujúcom období sa budeme snažiť posilniť to, čo je pre nás momentálne najslabším článkom. Samospráva pripravuje Všeobecne záväzné nariadenie o podmienkach poskytovania dotácií z rozpočtu mesta, ktoré je momentálne v pripomienkovom konaní, takže sa každý z občanov môže podieľať na jeho záverečnej podobe,“ dodal Burdiga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer