ROŽŇAVA. Výber tých najzaujímavejších fotografií predstavili talentovaní fotografi z Rožňavy v priestoroch rožňavskej knižnice.
Výstavu si môžu návštevníci pozrieť až do 14. januára 2017.
Poloprofesionálni rožňavskí fotografi z Fotoklubu Pix-XL usporiadali členskú výstavu fotoklubu ako oslavu 6. výročia založenia klubu a zároveň si tak pripomenuli Mesiac fotografie na Slovensku.
V priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave sa v piatok 4. novembra uskutočnila vernisáž, na ktorej predstavili autori svoje diela.
Zaujímavosťou sú aj fotografie vyhotovené historickými technikami.
Pestrý repertoár
Člen fotoklubu Štefan Kesi hovorí, že ako každý rok aj teraz v novembri si pripomínajú výročie založenia klubu členskou výstavou, ktorú zároveň spájajú s Európskym týždňom fotografie.
Diela vytvorené pozorným okom z objektívov talentovaných fotografov divákovi ponúkajú žánrovo pestrú výstavu od krajinárskej fotografie cez výtvarný akt až po abstrakcie.
„Obohatená je časť klasických fotografií aj o diela, ktoré sú vytvorené bez fotoaparátu. To sú špeciálne fotografické techniky, pričom dve sú tu aj zastúpené – jedna je strukáž a druhá fotogram. Strukáž vzniká chemickým procesom, čiže na fotopapier sa nanesú chemikálie, ktoré sa používajú pri vyvolávaní čiernobielych fotografií. Potom sa to ustáli a vzory, ktoré sa vykreslia tým chemickým procesom, sa ukážu priamo na fotopapieri,“ vysvetľuje Kesi s tým, že uvedené diela vznikli ešte na letnom workshope .
„Z workshopu vznikla aj celá výstava, ktorá je vystavená v našom základnom tábore v cukrárni na Námestí baníkov v Rožňave. Na túto výstavu sme doniesli výberový materiál na doplnenie, ale hlavný výstup z workshopu je umiestnený na samostatnej výstave,“ dodáva Kesi.
Okrem unikátnych fotografií, ktoré boli vyhotovené historickými technikami, sú na výstave aj fotografie predstavujúce dlhodobejší projekt fotoklubu.
„Chceme nafotiť Rožňavu a okolie, ale takým troška výtvarnejším pohľadom. Teda nie klasické „pohľadnicovky“, ktoré idú do katalógov cestovného ruchu, ale výtvarné fotografie. Práve takéto fotografie sa po prvýkrát objavili na tejto výstave. Z prvého pohľadu teda nebude pre mnohých hneď evidentné, či sa jedná presne o Rožňavu, alebo iné mesto,“ opisuje Kesi.
V organizovaní workshopov chcú pokračovať
Skupina poloprofesionálnych fotografov má plány aj na ďalší kalendárny rok. Medzi mini je organizovanie ďalšieho letného workshopu, ktorého témou má byť opäť historická fotografická technika.
„Okrem toho chcem pokračovať v menších kolektívnych alebo individuálnych výstavách. Budúci rok bude viac-menej v znamení rodinných výstav. Dúfam, že sa podarí budúcoročná výstava Fabianovcov, nášho známeho fotografa Štefana Fabiana a chcem pozvať na hosťovanie aj jeho syna, ktorý pôsobí v piešťanskom fotoklube. Čiže buď to budú spoločné výstavy, alebo sa budú striedať otec so synom, alebo bratia. Keďže my tu máme bratov Henriczyovcov, opäť to bude spoločná výstava, alebo sa budú striedať,“ načrtol Kesi s tým, že tento rok v decembri ešte plánujú autorskú výstavu Petra Henriczyho.
„Ten to úplne skvele načasoval, keďže to bude výstava so zimnou tematikou, ale nebudú to typické zasnežené stromy. Opäť to bude oveľa viac výtvarnejšie, čiže oplatí sa to vidieť,“ zakončil Kesi.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer