ROŽŇAVA. Novela zákona o pohrebníctve z roku 2010 ukladá, aby si prenajímatelia hrobových miest k poplatku za hrobové miesto uzatvárali zmluvy. Niektorých prenajímateľov, ktorí poplatok uhradili za desiatky rokov, je dnes už ťažké vypátrať.
Rožňavčania vyčítajú mestskému cintorínu nedostatky, medzi ktorými je aj kamerový systém, ktorý nedokáže kvôli hustým stromov pokryť celý areál.
Počasie skomplikovalo údržbu cintorína
Správca rožňavského mestského cintorína Zoltán Beke uvádza, že každý rok pred sviatkom Všetkých svätých pripravujú areál cintorína na nápor návštevníkov.
„Obvykle sa snažíme zadeliť robotu tak, aby do polovice októbra bol cintorín pokosený. Predsa len tí vzdialenejší, čo chodia na hroby v Rožňave, ich zvyknú očistiť v pred-stihu, a keď už sú vyčistené a ozdobené, nechceme, aby sme ich trávou potom zašpinili. Žiaľbohu, tento rok sa to nepodarilo dodržať, nakoľko práve v októbri prišlo dvojtýždňové obdobie dažďov a vtedy sa kosiť nedá. Posledné kosby sme robili týždeň pred sviatkom Všetkých svätých,“ hovorí správca Beke.
Okrem bežných úprav sa tento rok vedenie cintorína muselo popasovať aj s opravou vyše 150-ročnej krypty, ktorej časť sa vplyvom veku a poveternostných vplyvov zrútila.
„Krypta ostala poškodená od apríla, no kým začali opravy, museli sme počkať, kým vyschnú steny. Potom sa urobila nová stena od základu, prakticky celá sa vymurovala. Dokončená bola tesne pred sviatkami,“ opisuje Beke s tým, že krypta patrí medzi 200 chránených pamiatkových hrobov na rožňavskom cintoríne.
Stará časť rožňavského cintorína je stará takmer 300 rokov.
Beke hovorí, že tu už taký priestor, kde by nebol niekto pochovaný z vlaňajška, nenájdete. Novú časť cintorína mesto pristavalo v roku 1993, najnovšie sa cintorín rozširoval v roku 2008.
„Pri rozširovaní vtedajšie vedenie mesta predpokladalo, že nové pozemky vystačia na ďalších 16 rokov. Za posledných osem rokov sa zatiaľ zaplnila len jedna tretina, takže to vyzerá tak, že s miestom na pochovávanie nebude problém aj dlhšie, než sa plánovalo,“ dodáva Beke.

Na hornom cintoríne sa nepochováva
Okrem cintorína neďaleko centra mesta Rožňava ponúkala možnosť pochovávania aj na tzv. hornom cintoríne, ktorý sa nachádza nad Rožňavou v smere do obce Čučma.
Beke hovorí, že tento cintorín je dlhodobo uzavretý a teda je tam zákaz pochovávania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer