OKRES ROŽŇAVA. V roku 2012 uskutočnili pracovníci Baníckeho múzea v Rožňave výskum liatinových pamiatok v obciach geograficky ležiacich v údolí rieky Slavošky a Brdárskeho potoka, zameraný na zistenie počtu a stavu liatinových pamiatok cirkevného charakteru v kostoloch a na cintorínoch a tiež iných hmotných pamiatok zlievarenstva.
Výskum sa uskutočnil v obciach Hanková, Brdárka, Slavoška, Markuška, Koceľovce, Roštár a Štítnik. Zistených bolo 86 liatinových pamiatok: 19 zvonov, 5 kašní na vodu, 33 náhrobníkov a 3 ich časti, 15 ohrádok, z ktorých je jedna kombinovaná s kovaním, 2 zábradlia, 2 schody, resp. stupienky schodov, 7 odrazníkov a 1 pumpa studne.
V obci Hanková bolo zdokumentované liatinové zábradlie na chóre evanjelického kostola a 3 zvony v jeho veži. Neďaleko vstupu do spomínaného kostola je umiestnená aj dnes ešte využívaná liatinová kašňa na vodu.
Na miestnom cintoríne sa nenachádzajú žiadne hmotné liatinové pamiatky.

Vo veži evanjelického kostola v Brdárke sa nachádzajú 2 zvony, v Slavoške 3 zvony, z ktorých jeden, tzv. umieračik, je bez srdca a umiestnený je v okne veže. Podobne ako v Hankovej, ani na miestnych cintorínoch týchto dvoch obcí sme pamiatky skúmaného charakteru nezistili.
V Markuške sme okrem dvoch kostolných zvonov a nevyužívanej kašne neďaleko evanjelického kostola, ktorá tu bola podľa miestnych premiestnená z Hankovej, zaznamenali aj 3 liatinové náhrobníky na miestnom cintoríne.
Podľa údajov na nich usudzujeme, že pochádzajú z prvých rokov 20. storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer