Medzi kontraproduktívne zmeny v štáte a spoločnosti po roku 1989 patrí aj nové územnosprávne členenie Slovenska. Tento necitlivý zásah do historickej identity regiónov, ergo aj Gemera a Malohontu, ich odsúdil na pomalé umieranie.
Súčasná podoba územnosprávneho členenie nesie všetky znaky svojvôle, krátkozrakosti ba aj skupinových, či osobných záujmov politických štruktúr.
Záujmy miestneho obyvateľstva týchto regiónov, na ktoré sa mimochodom nikto nepýtal, ostali zabudnuté.
Má dnes ešte význam hovoriť o historickej identite týchto regiónov? Realita je neúprosná, o.i., chýba politická vôľa naprieč celým politickým spektrom.
Nateraz sa musíme zmieriť, že niet už Gemerčanov, Malohontťanov, sú iba občania okresov do ktorých boli historické regióny bezhlavo rozparcelované (Rožňava, Revúca, R. Sobota, Brezno).
V širších územných súvislostiach sú občania týchto okresov občanmi krajských samosprávnych územných celkov: Košického a Banskobystrického (KSK a BBSK).
Napriek tomu v ľuďoch podnes rezonuje pocit príslušnosti k týmto umierajúcim historickým regiónom, ktorých obyvateľstvo bolo prepojené spoločnou kultúrou, náboženstvom s gemerskými kostolíkmi, nárečím, etnografiou, gurmánskou kuchyňou, starobylými cintorínmi, múzeami, poľnohospodárskou, remeselnou a priemyselnou výrobou, susedskou príbuznosťou a pocitom regionálnej spolupatričnosti.
Má ešte zmysel viesť zápas o návrat historickej identity týchto regiónov, ktorá im bola ukradnutá politickým rozhodnutím ?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer