GEMERSKÁ POLOMA. Folkloristi zo skupiny Dolina z Gemerskej Polomy prezentovali svoje rodné tradície a zvyky spolu s ďalšími folklórnymi súbormi z celého sveta na 48. ročníku Medzinárodného festivalu horských krajín v poľskom meste Zakopane.
Medzi účinkujúcimi sa objavili nielen folkloristi z Európy, ale festival prišli podporiť aj folkloristi z ruskej časti Ázie, Indonézie, Indie, Turecka či Mexika.
Ukázali gemerské tradície
Vedúci folklórnej skupiny Dolina Vladimír Vnenčák priblížil, že s takmer štyridsaťčlenným kolektívom na javisku predviedli Polomskú svadbu.
„Program sa začína príchodom svadobnej družiny po sobáši v kostole do domu ženíchových rodičov, nasleduje tradičná svadobná hostina a zábava vrcholí polnočnými svadobnými obradmi, akými sú sviečkový tanec, skladanie party, čepčenie nevesty a hantúškový tanec,“ povedal Vnenčák.
Víťazstvo ako motivácia ísť ďalej
Folkloristi z Gemerskej Polomy sa v prvej kategórii zvanej tradičný folklór umiestnili na prvom mieste a stali sa víťazmi festivalu.
Vnenčák komentuje, že pre ich celý kolektív je toto umiestnenie veľkou výzvou pokračovať v začatej práci a naďalej dokazovať, že prvenstvo je zaslúžené, keďže sa spracovávaniu svadobných obyčají z Gemerskej Polomy venujú niekoľko posledných rokov.
„V minulosti sme vydali hudobný album „Polomská svadba“ aj knihu „Svadba v Gemerskej Polome“. So svadobným programom sme sa stali laureátmi celoslovenskej súťaže folklórnych skupín „Nositelia tradícií 2015“, kde sme tiež predviedli svadbu ako celovečerný program, a teraz prišiel úspech v podobe víťazstva na medzinárodnom festivale,“ dodal Vnenčák.
Prekvapivé privítanie
Vnenčák z diania festivalu opísal, že každý kolektív predviedol kvality v mnohých smeroch, či už to bol tanec, spev, hudba, samotné spracovanie programu a jeho réžia. Za ich recept na úspech považuje to, že v programe nevystupovali ako herci.
„Každý člen skupiny doslovne robil sám seba, pre neho typické pohyby a výrazové prostriedky, to všetko vsadené do medzivojnového obdobia, ktoré nám napomohlo aj k zaujímavému rozlíšeniu generácií podľa krojov a dobového oblečenia. A potom už bolo ľahkou úlohou vybrať správne piesne, predviesť už na dnešnú dobu zvláštne zvyky a tradície, ktoré ocenili nielen porotcovia, ale aj poľské publikum,“ povedal Vnenčák.
Zo zahraničných vystupujúcich Dolinu najviac zaujali Mexičania, ktorí ich hneď v prvý večer privítali v indiánskom odeve ako Aztékovia.
„V Zakopanom majú svoje zaslúžené miesto aj goralské súbory z Podhalia, čo sú všetko vynikajúci speváci a tanečníci. Napriek obrovskej odlišnosti v jazyku je nám blízky maďarský folklór, za čo vďačíme našej spoločnej histórii,“ povedal Vnenčák.
Vnenčák na záver dodal, že folklórna skupina oslávi na budúci rok 20. výročie vzniku, na ktoré sa pomaličky pripravujú vydaním v poradí už štvrtého hudobného albumu, brožúrky o kolektíve a predstavením celovečerného programu uvedeného pri príležitosti vzniku skupiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer