ROŽŇAVA. Banícke múzeum v Rožňave v spolupráci s Východoslovenským múzeum v Košiciach pre Rožňavčanov a ľudí z okolia pripravili zaujímavú a pestrú ukážku dobových fajok.
Pestrá zbierka
Klaudia Buganová, etnologička a odborná pracovníčka Východoslovenského múzea v Košiciach, pre MY Gemerské noviny uviedla, že aktuálna výstava v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave zobrazuje kolekciu fajok a fajčiarských potrieb Východoslovenského múzea v Košiciach.
„Tieto exponáty sa dostávali do našich zbierkových fondov počas niekoľkých desaťročí, ba až storočí. Preto vytvára aj svojimi počtom a najmä svojou rôznorodosťou takú mimoriadne vzácnu kolekciu týchto vzácnych predmetov,“ prezradila Buganová s tým, že v Rožňave si návštevníci môžu naživo a zblízka pozrieť kolekciu až 233 exponátov, ktoré predstavujú výber z tých najlepších a najzaujímavejších fajok z umelecko-historického hľadiska.
Výsada pre mužov
Všeobecne k najstarším fajkám patria práve tie hlinené. Hneď na prvý dojem pôsobia jednoduchšie s nenápadnejším tvarom.
Ich črepy sa často nachádzajú počas výskumov v rôznych historických budovách. Medzi vzácnejšie kúsky patria hlavne fajky vyrobené z tzv. morskej peny.
„Fajky z morskej peny sa veľmi nepoužívali. Boli vyrobené naozaj iba pre okrasu, pretože fajčením fajky z morskej peny telo fajky hnedlo alebo žltlo, čo bolo vidno aj zvonku,“ opisuje Buganová.
Výstava o fajkách zachytáva aj prierez histórie fajčenia. Bugánová vysvetľuje, že spočiatku mohli fajčiť len muži s typicky mužským povolaním ako vojaci, poľovníci či lesníci. Fajčenie na verejnosti ostávalo, samozrejme, tabu.
„Niekedy dostávali vojaci tabak do fajky ako žold. Rozmohlo sa to v tomto mužskom povolaní a potom sa neskôr stala fajka spoločenskou prestížou. Muži – mešťania, šľach-tici či bohatší remeselníci – mali viacero kusov fajok vo svojej domácnosti, mali na to určené rôzne vitríny alebo poličky,“ hovorí Bugánová.
Posolstvo z minulosti
Vo vitrínach a poličkách Galérie Baníckeho múzea návštevníci nájdu aj fajky s rôznymi motívmi zachytávajúce remeslá alebo inú konkrétnu činnosť človeka, pre ktorého bola fajka určená.
„Potom tu máme aj rôzne fajčiarske potreby, ako napríklad originálne mešce na tabak vyrobené pre potreby pastierov. Keď sa napríklad stiahla koža z ovečky, tak vlastne to vemeno ovečky slúžilo v mešci na to, že tam sa ten tabak do koženého mešca ukladal,“ hovorí Bugánová.
Fajky vystavené v Rožňave sú pôvodom hlavne z oblasti strednej Európy, ale nájdu sa tu aj fajky napríklad z Nemecka či Turecka.
„Nie sú tu len fajky, ale aj špičky na cigary a cigarety. To tiež zobrazuje polohu, ako sa vyvíjalo fajčenie, kedy začali fajky ustupovať a kedy začali tabak fajčiť aj ženy,“ dodala Bugánová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer