ROŽŇAVA. Vášniví kupci a obchodníci už dlhé roky organizujú na východe Slovenska burzy.
Skúsený starožitník Karol Linhart putujúci po mestách východu precestuje mesačne po Košickom a Prešovskom kraji približne tritisíc kilometrov, aby našiel tie najzaujímavejšie kúsky.
Do Rožňavy prichádza pravidelne už desiatky rokov.
Cestovanie po východe
Prvú burzu starožitností organizoval Linhart v Čečejovskom kaštieli ešte v júni 2000.
„V roku 2004 sme sa s burzou presťahovali do Budimíra v Košiciach a postupne sme začali organizovať podobné burzy aj v ďalších mestách na Slovensku. Posledné dva roky burzu organizujeme aj v Rožňave. Teraz počas leta robíme burzu, vrátane Rožňavy, každý mesiac na 10 miestach východného Slovenska, ako je aj Prešov, Budimír, Košice, Michalovce, Čečejovce a Spišská Nová Ves,“ hovorí Linhart.
Okrem organizovania predajných búrz sa Linhart venuje aj pripravovaniu divadelných predstavení.
Mladá generácia stráca pojmy
Remeslo starožitníka si podľa Linharta vyžaduje istú dávku trpezlivosti. Na niektorých miestach je záujem domácich o rôzne predmety väčší, inde zase odchádzajú bez zárobku. Svoju prácu však berie aj ako poslanie.
„Je to hobby a zároveň aj moje povolanie. Týmto spôsobom v podstate zachraňujeme starožitnosti pre budúce generácie. Mladí ľudia už dnes nevedia, na čo niektoré veci slúžia,“ opisuje svoje skúsenosti Linhart.
Linhart hovorí, že Rožňava je akýmsi centrom Slovenska priekupníkov so starožitnosťami, ktorí však nemajú vlastný obchod. Inak povedané, obchodujú načierno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer