HRUŠOV. Hneď na okraji obce Hrušov pod Soroškou nájdeme stále ešte dosť záhadný kostol starobylého vzhľadu. Nevysoká bezvežová stavba rozhodne nezodpovedá zažitej predstave o kostole, napriek tomu predstavuje zaujímavú pamiatku obce i celého regiónu, ktorá nás ešte môže prekvapiť.
Zachovaná pôvodná klenba
Už presnejšie určenie doby vybudovania chrámu prináša prvé nejasnosti. Bežne býva datovaný až do druhej polovice 14. storočia, hoci prvá písomná zmienka o obci je už z roku 1234.
Možnosť staršieho pôvodu stavby naznačuje zamurovaný polkruhovo ukončený vstup na južnej strane lode. Ten sa podobá na ranogotický portál, ktorý bol objavený pri obnove kostolíka z konca 13. storočia v neďalekej Silici.
Zložitejší architektonický vývoj stavby ešte v období stredoveku naznačuje aj podoba viacbokého presbytéria. K lodi sa totiž pripája asymetricky.
Na južnej strane nie je medzi nimi žiadne odsadenie, na severnej strane iba minimálne.
Takéto riešenie nachádzame na stavbách, pri ktorých bola pôvodná svätyňa zbúraná a nahradená novou, väčšou. Išlo o pomerne bežnú prax v stredoveku i neskoršom období, s ktorou sa stretávame napríklad aj v spomínanej Silici, Lipovníku, Štítniku či Brzotíne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer