VLACHOVO. Trojdňové podujatie od 12. do 14. augusta hostilo 24. ročník Festivalu ľudového spevu a tanca spolu s 12. Vlachovským remeselníckym jarmokom.
Začali aj skončili tancom
Folklórne podujatie už tradične zorganizovala obec Vlachovo v spolupráci s miestnou organizáciou Matice slovenskej, občianskym združením Stromíš a ďalšími.
Samotný program Dní obce začal už v piatok podvečer grilovačkou pred vlachovskou krčmou v sprievode hudobnej skupiny Sako.
Hlavný sobotňajší program odštartovali o 10. hodine folkloristi z Folklórnej skupiny Genešky z Honiec, Radzim z Vyšnej Slanej a Folklórny súbor Závačan zo Závadky nad Hronom. Počas dňa sa na pódiu uprostred obce objavili aj domáci isti z Vlachova, Rejdovej a Raslavíc.
Hlavná časť programu sa sústredila ústrednom priestranstve obce, ukážky remesiel a folklórnych skupín s účinkujúcimi.
Hostia sa počas celodňového programu mohli občerstviť v Kuchyni starých materí.

Remeslá pre každého
Návštevníci podujatia mohli ochutnávať rôzne pochúťky z vrátane pravej žinčice, syru či oštiepok, ako aj tradičných dedinských jedál.
Pestrou ponukou sa vyznamenali aj remeselníci.
Na vlachovské Dni obce prišli kováči, včelári, čipkárky, šperkári, drevorezbári, cukrári a mnohí ďalší.
Nezabudlo sa ani na najmenších, pre ktorých pripravili kolotoč, nafukovací hrad či trampolíny.
Posolstvo predkov
Úvodného slova sa pri otváraní Dní obce ujal starosta Vlachova Peter Pakes (SNS). Zdôraznil, že podujatie je významné a dôležité nielen pre obec, ale aj pre celý región, pretože už dávno to presiahlo hranice okresu ale aj kraja.
„Sú tu tie ľudové tradície, ktoré často splýval s tvorivým potenciálom a remeslom nášho národa a často tá ľudová slovesnosť, ktorá sa podávala, hudba a remeslo pochádzala od jedného človeka. Takže aj kvôli tomu je remeselný jarmok spojený s ľudovým festivalom, má to svoj význam. Človek a slovenský ľud si stále uľahčoval prácu takýmto spevom a tancom. Práve takýmito folklórnymi festivalmi či jarmokmi v regióne vytláčame na povrch a vyzdvihujeme na povrch našu kultúru a našu slovesnosť. Je dobré, že to nezaniká,“ povedal Pakes.
Starosta Vlachova dodal, že aj napriek svetovej globalizácii, multikultúrnosti a pretláčaniu iných, pre ľudí neznámych materiálnych a duchovných hodnôt do našich životov, sa slovenské, alebo slovanské, ľudové zvyky, tradície, piesne, tance a remeslá udržujú a dostávajú čoraz viac do popredia.
„Festivalmi spevu a tanca a remeselnými jarmokmi vyzdvihujeme kultúrne dedičstvo nášho národa, aby naše deti a ďalšie generácie vedeli kým boli naši predkovia, odkiaľ sme vzišli my a kam majú kráčať,“ poznamenal Pakes.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer