ŠTÍTNIK. V sobotu 13. augusta sa v Štítniku odohrali prvé Štítnické hradné hry, ktoré zároveň priniesli slávnostné otvorenie areálu dávneho vodného hradu pre verejnosť, ako aj tradíciu kultúrnych podujatí v areáli hradu.
Podujatie zorganizovala obec Štítnik v spolupráci s občianskym združením (OZ) Štítnická Concordia, ktorému pri príprave akcie vypomáhalo OZ Gotická cesta.
Členovia OZ Gotická cesta už od štvrtka 11. augusta pripravovali konferenciu v celom okrese a zabezpečili aj historický vlak do Ochtinej a do Slavošoviec.

Remeselníci i sokoliari
V areáli štítnického vodného hradu sa zišli remeselníci zo Združenia gemerských remeselníkov spolu s remeselníkmi z celého Slovenska.
„Okrem remeselníkov, ktorí predávajú ich výrobky, tu máme aj päť tvorivých dielní, kováčsku, výroba keramiky, drôtikovanie, servítková technika a pletenie košíkov,“ uviedla Katarína Šestinová, členka OZ Štítnická Concordia.
Podujatie podporili aj sokoliari, ktorí počas celého dňa a predvádzali rôzne ukážky ich operencov.
„Vo vnútri kaštieľa je stredoveká čajovňa a o chutné pohostenie sa postarali poľovníci gulášom z diviny,“ dodala Šestinová.
Príjemnú atmosféru dotvorili vystúpenie folklórneho súboru Dubina a večerná zábava v podaní skupiny Betliarske vidly.

Prišiel aj dobový vlak
Historický nádych podujatiu dodávali aj nadšenci historického šermu z OZ Kolovrat ukážkami dobových zápasov bojovníkov i detskou „verbovačkou“.
Doprevádzaní inštruktážou členov OZ Kolovrat si mohli návštevníci vyskúšať aj streľbu z luku.
Pomocnú ruku sa rozhodlo podať aj vedenie Baníckeho múzea v Rožňave. Vnútro opustenej bašty premenili organizátori na priestory obsadené exponátmi z Baníckeho múzea.
Veľkým lákadlom sa stal aj historický vlak vypravený v sobotu ráno z Košíc členmi Klubu historických koľajových vozidiel so sídlom v Košiciach.
S príchodom do Štítnika o 10. hodine a so slávnostným príchodom cestujúcich do areálu smerovali hostia do Ochtinej na sprevádzanú prechádzku miestneho kostola.
Vlak potom pokračoval do Slavošoviec, kde sa taktiež uskutočnila prehliadka kostola a návšteva pamätnej izby Pavla Emanuela Dobšinského.
Vlak sa potom vrátil do Štítnika, do svojho košického depa sa zo Štítnika pohol o 16. hodine.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer