ROŽŇAVA. Do Rožňavy už po tretíkrát zavítali automobiloví nadšenci s famóznou Monster Truck show z Česka.
Ukážku nebezpečných kúskov predstavili Rožňavčanom na asfaltovej ploche pri futbalovom štadióne v Rožňave.
V Rožňave sa zdržali len krátko, po dvoch vystúpeniach v utorok a stredu (2. a 3. augusta) sa pobrali do ďalších kútov Slovenska.
Stále na cestách
Hlavným protagonistom skupinky kaskadérov je Tomáš Zelenay z Prahy. Predtým sa venoval športovej gymnastike a jedenásť rokov pôsobil ako artista v cirkuse.
Inšpiráciu na ich špeciálnu show dostal pri cestovaní po Nemecku.
Adrenalínové vystúpenia vykonávajú výlučne v Česku a na Slovensku, výnimku tvorili iba dva predchádzajúce roky, kedy vystupovali v Rakúsku.
„Bolo to vystúpenie v českom meste tesne pri hraniciach a keďže na českej strane už nebolo vhodné miesto, tak sme ho našli hneď za riekou, ale to sme sa nachádzali už v Rakúsku,“ spomína Zelenay.
Zelenay prezradil, že tento rok je to pre nich už 13. sezóna, počas ktorej obyvateľom miest Česka a Slovenska ukazujú dychvyrážajúce kúsky s ich vozidlami.
Tento rok sa im zrejme podarí navštíviť vyše 30 slovenských miest, počas sezóny priemerne urobia aj 200 vystúpení.

Jazdu musia prispôsobiť lokalite
Scénky podobné tým z akčných filmov za sprievodu hlučných motorov vytvárajú adrenalín aj u samotných divákov. Počas predstavenia ukazujú aj jazdu na dvoch kolesách, prejazdy cez oheň i atletiku pripomínajúce kotrmelce s autom. Podobné kúsky na bežných cestách vodičom rozhodne neodporúča.
Rešpekt pred jazdeckým umením kaskadérov dodáva aj fakt, že počas ich vystúpenia sa potýkajú so stále odlišným povrchom, čo vo výraznej miere ovplyvňuje správanie auta. Hlavným lákadlom pre mnohých divákov je práve záver vystúpenia, kedy obrovské monster trucky zdemolujú vraky už nefunkčných áut.
„Je to aj nebezpečné, človek pri tom stále musí dávať pozor. Ja som si toho takto už veľa odjazdil, spolu viac než 13 rokov. Občas jazdievajú aj kolegovia, ale takéto kúsky jednoducho musíte dostať do rúk. Za tých 13 rokov praxe sa človek predsa už len niečo naučí. Keď prídete na betón, kde je aj piesok, urobíte šmyk a musíte vedieť, kam vás to s autom vyhodí. Stretávame sa aj s povrchmi, kde sa šmyky robia ťažko, no na takých dlažobných kockách sa to zase akoby viac kĺže. V podstate stále vystupujeme na iných povrchoch, častokrát aj s dierami, čo je zaujímavé hlavne vtedy, keď jazdíme na dvoch kolesách,“ dodal Zelenay.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer