KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Po ničivom požiari v roku 2012 ostala z národnej kultúrnej pamiatky hradu Krásna Hôrka len zničená ruina.
Slovenské národné múzeum spolu s hlavným architektom obnovy úvode augusta načrtlo termín, kedy by do obnoveného hradu mohli vstúpiť prví turisti.
Vedenie Slovenského národného múzea (SNM) v piatok priamo v priestoroch hradu Krásna Hôrka informovalo o stave prebiehajúcej obnovy.
Bližšie informácie o aktuálnom stave i priebehu doterajšej obnovy priblížil riaditeľ SNM Viktor Jasaň spolu s Petrom Kucharovičom, víťazom výberového konania Ministerstva kultúry SR na projektové zabezpečenie komplexnej obnovy hradu.
Komplikácie s nekvalitnými prácami
Jasaň sa dotkol aj problémov, ktoré zasiahli proces obnovy hradu. V prvej etape obnovy hradu potrebovali čím skôr hrad znovu zastrešiť.
Rýchle práce na provizórnom zastrešení, ktoré neskôr vystriedali trvalé krovy, sa podľa slov Jasaňa vykonali s mnohými nedostatkami. Tie sa im podarilo odstrániť ešte len koncom júla tohto roku
„Keďže trvalé krovy robila iná firma, po prevzatí prác odhalila nedostatky firmy, ktorá urobila to predčasné zastrešenie. Zvlnili sa strechy a bolo potrebné posilniť statiku, operatívne a rýchlo to vyriešiť. Je to všetko už v dobrom stave,“ informoval Jasaň.
Nedostatky sa objavili aj pri obnove ríms a pomúrnic. Preto SNM ukončilo spoluprácu so zodpovedným projektantom.
„Zistili sme, že prvý projektant urobil veľa chýb, ktoré sme riešili aj cez Slovenskú komoru stavebných inžinierov. Urobili sme niekoľko znaleckých posudkov a expertíz s uznávanými odborníkmi na pamiatky, a tak sme pristúpili k tomu, aby zodpovedný projektant odstúpil od ďalšej projektovej činnosti,“ uviedol riaditeľ Jasaň.

Verejné obstarávanie by mohlo práce predĺžiť
Novým zodpovedným projektantom sa po úspešnej súťaži verejného obstarávania stal architekt Peter Kucharovič.
Stal sa ním 17. marca tohto roku, keď so SNM podpísal zmluvu na projekt komplexnej revitalizácie národnej kultúrnej pamiatky hradu Krásna Hôrka.
Spolu s podpísaním zmluvy v marci SNM prezentovali aj víťazný návrh Kucharoviča verejnosti. K návrhu sa ešte budú vyjadrovať zamestnanci a pracovníci SNM-Múzea Betliar zahrňujúce aj hrad Krásnu Hôrku.
S istými obmenami však konečná podoba bude vychádzať z pôvodného návrhu projektanta.
„Z hľadiska pohľadu, tvaru alebo hmoty bude hrad taký istý, ako doteraz. Rozdiel bude v kvalite výtvarnej, technickej a estetickej pôvodných, ale aj nových expozícii. Rozdiel bude aj v technikom vybavení a infraštruktúre hradu,“ predstavil Kucharovič.
Obnovený hrad by mal návštevníkom poskytnúť nové a väčšie priestory v hornej časti hradu a technické vybavenie nárokov 21. storočia.
V priestoroch hradu plánujú vytvoriť aj multifunkčný a prestrešený priestor z nádvoria.
"Uvažujeme o tom, že v severovýchodnej bašte bude, zdôrazním bez zásahu do pôvodných substancií, letná kaviareň, ktorá by slúžila návštevníkom v prípade pekného počasia na posedenie medzi delami, exponátmi," prezradil Kucharovič.
Podľa jeho slov momentálne diagnostikujú hrad a zhromažďujú všetky potrebné technické, historické informácie k projektovaniu a riešeniu.
„Po tejto etape a po schválení celého konceptu vládou SR, nastane fáza projekčná, kde budeme robiť projekty pre stavebné povolenie. Tam nastúpi schvaľovací proces v zmysle stavebného zákona, ktorý vyvrcholí právoplatným stavebným povolením, na základe toho vypracujeme realizačný projekt stavby,“ uviedol Kucharovič.
Kucharovič pripomenul, že problémom sa môže stať verejné obstarávanie na zhotoviteľa prác v prípade rôznych odvolávaní stavebných firiem
„Až po definitívnom vyriešení a nájdení zhotoviteľa komplexnej revizalizácie začnú realizačné práce,“ dodal.
Kucharovič načrtol, že v prípade, ak nenastanú veľké komplikácie s verejným obstarávaním na zhotoviteľa, by prví návštevníci mohli navštíviť zrenovovaný hrad koncom volebného obdobia súčasnej vlády, čiže v roku 2020.
V programovom vyhlásení vlády
Pôvodné plány vedenia SNM o otvorení časti hradu pre verejnosť Jasaň spolu s Kucharovičom v piatok 8. augusta definitívne vyvrátili.
„Hrad nie je až taký veľký a vzhľadom na tom, že teraz na to tie peniaze budú z vlády, tak je to aj zbytočné. Hrad sa urobí naraz a kompletne,“ povedal Jasaň.
SNM na rekonštrukciu Krásnej Hôrky a reštaurovanie vybraných zničených zbierkových predmetov doteraz vynaložilo 4 776 508 eur z poistného plnenia a 18 498 eur z verejnej zbierky.
Dátum zmluvy na dokončenie projektovej dokumentácie nie je určený. Má to závisieť aj od jednotlivých projekčných fáz.
Po kompletnom stavebnom zámere bude nasledovať projekt pre stavebné povolenie, na ktorý nadviaže realizačný projekt a činnosť projektanta bude končiť kolaudačným rozhodnutím.
Podľa riaditeľa Jasaňa je veľkým prínosom aj to, že sa do programového vyhlásenia novej vlády dostala revitalizáciu národnej kultúrnej pamiatky Krásna Hôrka, o ktorú požiadalo ministerstvo kultúry.
Jasaň upresnil, že peniaze na obnovu hradu bude štát uvoľňovať etapovite cez ministerstvo kultúry.
Odpoveď projektanta opravy Krásnej Hôrky
Odpoveď zodpovedného projektanta Ing. Igora Ziga na skutočnosti uvedené v článku „Oprava Krásnej Hôrky vrcholí“ uverejnenom na str. 2 týždenníka MY Gemerské noviny vydanom dňa 9. 8. 2016:
„Nie je pravdou, že by bola moja spolupráca so SNM ukončená z dôvodu vád alebo nedostatkov v mnou vyhotovenej projektovej dokumentácii k rekonštrukcii hradu Krásna Hôrka. K faktickému ukončeniu spolupráce došlo takmer rok predtým, ako SNM reklamovala vôbec prvé údajné vady a nedostatky projektovej dokumentácie. Tieto vady v celom rozsahu popieram a tvrdím, že ide o snahu SNM nájsť vinníka niekde, kde nie je. Je pravdou, že tvrdené vady a nedostatky projektovej dokumentácie boli prejednávané aj na pôde Slovenskej komory stavebných inžinierov, avšak doposiaľ nebol prijatý žiaden záver a vec je stále v štádiu riešenia. Z mojej strany stále tvrdím, že tieto prípadné vady a nedostatky nie sú vadami projektovej dokumentácie, ale pravdepodobne vznikli v procese vykonávania stavebných prác realizátorom rekonštrukcie. Moje ukončenie spolupráce so SNM bolo z dôvodu vyvíjania nátlaku na moju osobu zo strany SNM a nie z dôvodov uvádzaným SNM, teda že by boli preukázané akékoľvek vady v mnou vyhotovenej a odovzdanej dokumentácii. Právne však táto spolupráca do dnešného dňa nebola ukončená.“
.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer