REVÚCA. Prvé slovenské literárne gymnázium v Revúcej získalo tridsaťtisícový grant z rezortu kultúry. Banskobystrická župa peniaze odmieta a tvrdí, že škola nie je perspektívna. Paradoxom je, že pred voľbami Kotleba hovoril o jej zachovaní.
Gymnázium zápasí o prežitie. Osud školy s 29 žiakmi naviac zneistil postoj Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý nevyhlásil výberové konanie na zákazku k udelenému grantu od ministerstva kultúry, čím v podstate odmietol finančnú pomoc pre gymnázium.
Šéf rezortu kultúry vzniknutú situáciu konfrontoval s predstaviteľmi župy počas stredajšieho brífingu v areáli Múzea prvého slovenského gymnázia.
Blog Mareka Maďariča: Kotleba koná hlúpo aj protinárodne
Historický precedens
Maďarič sa spočiatku snažil načrtnúť dôvody svojho postoja ku konaniu banskobystrického župana Mariana Kotlebu paralelou medzi históriou a súčasným stavom gymnázia.
„Pôvodné gymnázium bolo počas maďarizácie násilne zatvorené. No aj počas krátkej doby dokázalo vychovať stovky uvedomelých Slovákov. Boli medzi nimi aj osobnosti, takže významne prispelo k formovaniu a doslova aj k záchrane slovenského národa,“ vyjadril sa minister.
Vedenie gymnázia požiadalo rezort kultúry o grant so zámerom opraviť murované oplotenie spolu s prístupovým chodníkom v dezolátnom, pre chodcov priam v nebezpečnom stave.
Ministerstvo sa ešte vlani rozhodlo škole finančne pomôcť. Udelilo jej grant vo výške 30-tisíc eur. Preto zamietavý postoj Banskobystrickej župy v úvode týždňa Maďariča zaskočil.
„Žasol som, keď som sa tento pondelok dozvedel, že zriaďovateľ Prvého slovenského literárneho gymnázia, úrad Banskobystrickej župy, oznámil škole, že nebude realizovať verejné obstarávanie na zákazku. Technicky sa to volá oprava historickej architektúry. Tiež že nesúhlasí, aby boli peniaze použité na opravu chodníka, keďže si myslí, že z dlhodobého hľadiska je existencia tejto školy neperspektívna,“ reagoval minister.
Čakajú na reakciu
Existencia školy je v kompetencii župy. Maďarič však očakáva jasné vyjadrenie ministerstva školstva, ktoré vedie nominant SNS Peter Plavčan, či si vedia predstaviť zrušenie tejto špecifickej školy s významnou národnou tradíciou.
Tiež poznamenal, že pri zostavovaní vlády si strana Most-Híd presadila to, aby sa tzv. malotriedky na národnostne zmiešanom území zachovali napriek nízkemu počtu žiakov.
„Celá koaličná rada s tým súhlasila, vrátane SNS, pretože chápala politický a kultúrny rozmer takejto požiadavky. Aj tu údajne má byť dôvodom úvah o zrušení alebo zlúčení Prvého slovenského literárneho gymnázia nízky počet žiakov,“ dodal Maďarič.
Minister kultúry je presvedčený, že na gymnázium sa netreba pozerať len cez čísla. Pripomenul, že predseda ĽSNS Marian Kotleba vo svojej volebnej kampani používal slogan sľubujúci, že Prvé slovenské literárne gymnázium zrušiť nedovolia.
„Je veľmi zaujímavé, aký má dnes k tejto škole postoj. Hovorí o jej zrušení a najmä chce hlúpo, ignorantsky a protislovensky zabrániť použitiu finančných prostriedkov na ochranu tejto národnej kultúrnej pamiatky,“ povedal Maďarič.
Už požiadal zástupcov Banskobystrického kraja, aby vyvinuli tlak na župana, nech prehodnotí svoj postoj k ochrane a oprave gymnázia.
Kraj sa gymnázia vzdá aj za euro
Banskobystrická župa svoj nesúhlas argumentuje klauzulou v zmluve, podľa ktorej ak by vlastník nebol schopný udržať jej účel alebo vlastníctvo do 10 rokov, tak by musel 30-tisícovú dotáciu vrátiť.
Župa poukazuje aj na to, že chod gymnázia s nízkym až nulovým počtom žiakov by vedela udržať len nasledujúce tri roky.
Milan Uhrík, poslanec národnej rady a riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), obhajuje postoj župy tým, že hlavnou prekážkou je práve spomínaná 10-ročná udržateľnosť.
„Kým nenájdeme iné využitie tejto budovy, tak takúto dotáciu nemôžeme prijať. Ak by ministerstvo zo zmluvy túto klauzulu vyhodilo, tak ju radi prijmeme a do večera je všetko podpísané,“ reagoval Uhrík.
Odmietavý postoj župy k prijatiu peňazí z ministerstva natíska otázky, či na kraji neuvažujú školu zatvoriť a historickú budovu predať.
Uhrík však takéto dohady vyvrátil. Vraj by v regióne len ťažko hľadali nádejného kupca alebo investora. Podľa neho je budova nepredajná.
Dodal však, že by ju bolo možné previesť na niekoho iného a tiež aj to, že už komunikovali s istými podnikateľmi z Revúcej ohľadom zriadenia domu sociálnych služieb v priestoroch národnej kultúrnej pamiatky. Napokon však od tohto upustili, pretože historická budova na to nie je určená.
„Pokiaľ nenájdeme využite a garanciu, že niekto iný túto budovu bude chcieť, či už mesto alebo aj ministerstvo kultúry, kľudne aj za jedno euro, tak si nemôžeme na desať rokov zobrať takúto budovu na krk,“ dodal Uhrík.
To, či by z krajskej župy nemohli škole udeliť výnimku a uviesť ju do prevádzky aj s nízkym počtom žiakov, sa rozhodne až na septembrovom zasadnutí zastupiteľstva BBSK.
Záujem rodičov klesá
Eva Cireňová, primátorka Revúcej a poslankyňa BBS, je presvedčená, že historická budova ako aj gymnázium, ktoré v nej sídli, ma pre okres nesmierny význam.
„Ak by tam škola naozaj nebola, bola by som veľmi nešťastná. Sú však možnosti zriadiť tam snáď nejaké múzeum školstva, pedagogiky alebo niečo aj v súvislosti priamo s gymnáziom či regiónom Gemer. Verím však, že sa nájde riešenie na zachovanie budovy aj školy v súčasnom stave,“ uviedla Cireňová.
Primátorka Revúcej dúfa, že rokovania rezortu kultúry a predstaviteľov BBSK nepriaznivú situáciu vyriešia.
„Možno treba popracovať aj na marketingu zo strany vyššieho územného celku, aby vyjadrenia o zatvorení školy nedemotivovali rodičov, ktorí tam potom svoje deti nebudú smerovať,“ zakončila Cireňová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer