Na Behu v Raji Košičan Sahajda predbehol aj Keňanov

Najrýchlejší. Víťazný Tibor Sahajda predbehol aj dvojicu Keňanov.
Najrýchlejší. Víťazný Tibor Sahajda predbehol aj dvojicu Keňanov. (Autor: Oľga Sagatová)
Danica Božová|28. máj 2017 o 14:40

Účastnícky rekord 374 pretekárov. Vynikajúca organizácia, nádherná atmosféra.

STRATENÁ. Účastnícky rekord 374 pretekárov, víťazstvo Košičana Sahajdu pred Keňanmi, skvelá Košičanka Lamiová. Vynikajúca organizácia, nádherná atmosféra.

To boli atribúty charakterizujúce druhý ročník Behu v Raji.

V skutočnosti sa bežci na štart tohto cestného behu v Stratenej v blízkosti Dobšinskej ľadovej jaskyne postavili už po tretí raz.

Predvlani sa konal „pokusný“ nultý ročník, ktorý sa stretol s obrovským záujmom (225 bežcov).

Minulý rok počet súťažiacich prekročil tri stovky (341) a tendencia zvyšovania počtu účastníkov pokračovala i poslednú májovú sobotu v tomto roku.

Po štarte sa bežci vydali na 10 km dlhú trať po hlavnej ceste od budovy TIC pri Dobšinskej ľadovej jaskyni smerom na obec Stratená. Prebehli Stratenským kaňonom a späť.

Beh v Raji: fotogaléria

5.6.2017

Víťaz ukončil africkú dominanciu

Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch ročníkov, v ktorých dominovali Keňania, teraz cieľovú pásku ako prvý preťal Slovák Tibor Sahajda časom 31:29 min.

Jeho trojmesačná tréningová bežecká príprava na africkom kontinente priniesla ďalší úspešný výsledok.

Až za ním dobehla dvojica kenských pretekárov Komon Moses Masai (32:02 min) a Kubere Moses Kipruto (32:15 min).

V cieli víťazný Košičan neskrýval spokojnosť. „Mojou taktikou bolo držať sa Keňanov čo najdlhšie, oplatilo sa. Veril som si, ale predsa len Keňania sú na inej úrovni ako slovenskí bežci... Ale podarilo sa, som rád. Tempo počas celej trate mi znepríjemňoval vietor. Inak super, nádherná trať.“

Úsmev po dobehnutí žiaril i na tvári ďalšieho Košičana. Imrich Pastor k celkovej štvrtej priečke bez rozdielu veku pridal i prvenstvo vo veteránskej kategórii od 40 rokov časom 33:02 min.

„Som spokojný, pretože trať bola dosť náročná – kopce i protivietor, ktorý fúkal po celý čas. Výkon vzhľadom na podmienky je dobrý, ale stále to ešte nie je to, čo si ja predstavujem – chcel by som bežať pod 33 minút.“

Ďalšie dve ocenené priečky vybojoval celkovo piaty Michal Lami z Košíc – špecialista na horskú cyklistiku a šiesty neustále sa zlepšujúci Pavol Orolin spod Tatier.

Skvelá Lamiová konkurovala favoritke

Medzi ženami dominovala favorizovaná Kimutai Helen Jepkogeiová z Kene (39:06 min).

Skvelou konkurentkou na trati jej bola druhá v cieli Košičanka Katarína Lamiová (39:14 min). Orientačná bežkyňa sa opäť presadila medzi špecialistkami.

„S druhou priečkou za Keňankou som veľmi spokojná. Bol to pre mňa výnimočný zážitok, pretože sa mi ešte nikdy nestalo, že by sa mi podarilo bežať počas trate pred Keňankou. Asi na treťom kilometri som ju predbehla a držala som si vedúcu pozíciu až do deviateho kilometra, čo už samotné považujem za úspech. V závere Keňanka mala viac síl, už som sa jej nechytala. Stratila som na ňu 8 sekúnd. Ale aj tak je to pre mňa super výsledok. Podarilo sa mi predbehnúť bežkyne – špecialistky.“
Spoločnosť na stupni víťazov dvom najrýchlejším robila celkovo bronzová Katarína Paulínyová, ktorá zároveň vybojovala prvenstvo v kategórii od 40 rokov.