Dobšinská zima už nie je len súťaž amatérov

V cieli samozrejme nechýbal ani striekajúci sekt. Radosť v podaní Tomáša Kukučku (vpravo) či Roman Odložilíka. (Autor: Peter Podolinský)
Peter Podolinský|8. feb 2017 o 00:00

Automobilové preteky napísali už svoje pätnáste pokračovanie.

DOBŠINÁ. Víťazom Dobšinskej zimy 2017 v absolútnom hodnotení sa stala česká posádka Roman Odložilík a Martin Tureček s Fordom Fiesta R5.

Na druhom mieste skončili Ondřej Bisaha a Jiří Hovorka, tiež s Fordom Fiesta R5.

Tretie miesto si vybojovala posádka Tomáš Kukučka a Peter Vejačka s Mitsubishi Lancer EVO IX.

Automobilové preteky Dobšinská zima 2017: fotogaléria

19.2.2017

Víťazná premiéra

Pre víťaza to bol prvý štart na Dobšinskej zime.

„Na hrotoch som nikdy nešiel. Bola to pre nás blízka súťaž. V Čechách sa nič takéto nejazdí, tak sme to využili,“ začal český jazdec Roman Odložilík. „Myslím si, že sme sa perfektne zviezli. Bolo to veľmi pekné, až na to šialené počasie. Hmla a dážď dali zabrať. Nečakal som, že tu vyhráme, lebo domáci chlapci išli rýchlo. Počítali sme, že budeme viac vzadu.“

Spočiatku to tak aj vyzeralo. Odložilík síce vyhral prvý Žrebčík, no potom na Vlčej doline – Podkove a Eurobuse zvíťazil domáci Majerčák. Toho však trápili technické problémy a nefungujúce servo riadenia sa podpísalo sa na časoch v druhej sekcii.

Dopredu sa tak drali Odložilík a Bisaha. Odložilík znova vyhral Žrebčík a pridal aj Vlčiu dolinu – Podkovu. Posledná skúška Eurobus sa stala korisťou Bisahu.

Na štarte 70 posádok

Umiestnenie na stupňoch víťazov v rámci Dobšinského pohára boli totožné ako v absolútnom poradí.

Dobšinská zima je už tradične aj prvým podujatím seriálu Minirally cup. V ňom skončila na prvom mieste posádka Marek Pazderák a Jozef Tischler (Mitsubishi Lancer EVO VI) pred posádkou Csaba Szombaty a Marian Mártha (Audi A4a tretí boli Martin Jasenský s Jaromírom Medveďom (Seat Ibiza). Z prihlásených 79 posádok sa na štart postavilo 70.

Náročné podmienky zimnej súťaže dali pretekárom a technike zabrať. V rámci Dobšinského pohára bola klasifikovaných 19 a v rámci Minirally cup 31 posádok.

Počasie

V minulých rokoch sa ako spolujazdec pretekov pravidelne zúčastňoval aj primátor mesta Dobšiná Ján Slovák. V tomto roku však zostal len pri organizátorskej práci. Štartoval posádky do súťaže.

„Ako organizátor som bol snáď po všetky roky, ale na sedadlo spolujazdca to tento rok nevyšlo. Ani časovo, ani nebola príležitosť,“ vysvetlil Ján Slovák.

Pocity na štarte však mal všelijaké. „Kto to pozná, vie. S takým, ani to neviem nazvať,“ hľadal slová Slovák:

„Takým ľútostivým pohľadom človek pozerá, že len pozerá a nesedí v tom aute.“

Dobšinská zima za tých 15 rokov pokročila.

„Myslím si, že štartové pole svedčí o tom, že preteky už dávno štatút amatérskej súťaže dávno stratili. Už tu máme veľmi zvučné mená slovenského rely sveta. No už aj českého, maďarského či už dokonca sú tu aj posádky z Poľska,“ pokračoval Slovák.

V ostatných rokoch však organizátorov trápi počasie.

„S tým však neurobíme nič. Potýkame sa s ním. Tak ako v minulom roku nám počasie na Dobšinskom kopci neprialo, tak teraz nám sčasti prialo, sčasti nie. Ak by to oteplenie nebolo, tak by to bolo určite oveľa lepšie. No myslím si, že preteky boli určite pekné a prebehli veľmi dobre,“ uzavrel Slovák.

Absolútne poradie: 1. Roman Odložilík/ Martin Tureček (Ford Fiesta R5/CZE/A4) 19:53,9, 2. Ondřej Bisaha/ Jiří Hovorka (Ford Fiesta R5/SVK/A4) 20:15,2, 3. Tomáš Kukučka/ Peter Vejačka (Mitsubishi Lancer EVO IX/SVK/A4) 20:31,1, 4. Josef Semerád/ Radovan Mózner ml. (Mitsubishi Lancer EVO IX/CZE/A4) 21:11,5, 5. Igor Drotár/ Vladimír Bánoci (Mitsubishi Lancer EVO IX/SVK/A4) 21:32,0.